Zamknij

Debata w Niemczech. Martin Schulz: uchodźcy są cenniejsi, niż złoto

Redakcja
05.09.2017 14:37
Debata w Niemczech. Martin Schulz: uchodźcy są cenniejsi, niż złoto
fot. Archiwum Radia ZET

Uchodźcy są cenniejsi niż złoto – powiedział Kandydat SPD Martin Schulz podczas godzinnej debaty z aktualną kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Temat kryzysu migracyjnego, obok ochrony przed terroryzmem był jednym z głównych tematów dyskusji. Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września br.

 

Na trzy tygodnie przed wyborami do Bundestagu odbyła się debata w której brała udział Angela Merkel i kandydat na kanclerza z ramienia SPD Martin Schulz, który zarzucał swojej rozmówczyni, że ta zbyt rzadko mówi o sprawach ważnych dla kraju. – Dyskurs, kontrowersyjna debata, która jest solą demokracji i prowadzi do debaty w społeczeństwie, w tym kraju niemal zupełnie upadła, co doprowadziło do wzmocnienia prawego marginesu – komentował polityk.

Debata liderów w telewizji

Schulz obwiniał Merkel o to, że podejmując decyzję zapraszając uchodźców do Europy, nie skonsultowała swojej decyzji z zagranicznymi partnerami. Kanclerz Niemiec broniła natomiast swojego zdania w tej sprawie, mówiąc, że otwarcie granic w 2015 r. dla uchodźców było dobrym pomysłem. – Nie mogłam postąpić inaczej – mówiła.

Zobacz także

Schulz krytykuję Polskę i Węgry

Zdaniem Schulza stosunek Europejczyków do swojego kontynentu nie jest taki, jaki być powinien. Jego zdaniem wiele osób nie wierzy w Europę i jej ideę. Inaczej o Starym Kontynencie myślą – zdaniem Niemca – uchodźcy, którzy są jego zdaniem „cenniejsi, niż złoto”. – Potrzebne jest europejskie prawo migracyjne. Istnienie takiego prawa pozwoliłoby na zawracanie osób, które przekraczają granicę nielegalnie i wpuszczanie tych, które wjeżdżają legalnie. To można łatwo zrobić. Powodem fiaska jest jednak istnienie w UE krajów, kilka z nich wymieniłem, jak Polska czy Węgry, które to kategorycznie odrzucają i mówią: niech Niemcy i Włosi sami sobie radzą z tym problemem – argumentował Schulz.

Sondaże nie dają Martinowi Schulzowi dużej szansy na wygraną. 55 proc. ankietowanych poparło Angelę Merkel, a 35 proc. kandydata SPD.

Czy kara śmierci powinna zostać w Polsce przywrócona? Weź udział w dyskusji w nowym serwisie MAM ZDANIE.

C