Zamknij

Decyzja Putina unieważniona. Podpisano nowy dekret

04.10.2022 16:47

Wołodymyr Zełenski podpisał dekret unieważniający decyzję Władimira Putina o aneksji części terytoriów Ukrainy oraz wszystkie dekrety, ustawy i inne akty prawne, które opierały się na tej decyzji. To kolejny ważny dokument dotyczący wojny, podpisany we wtorek przez prezydenta Ukrainy.

Putin
fot. Shutterstock

Wołodymyr Zełenski podpisał nowy dekret. Unieważnia on dekret Władimira Putina, dotyczący aneksji części terytoriów Ukrainy przez Rosję oraz wszystkie dekrety, ustawy i inne akty prawne, które opierały się na tej decyzji. Informacja ta pojawiła się w mediach społecznościowych platformy Liveuamap oraz w serwisie ukrinform.net.

Zełenski podpisał nowy dekret. Unieważnił decyzję Putina

Oznacza to, że decyzją prezydenta Ukrainy wszystkie dekrety, które ogłosił wcześniej rosyjski dyktator (bądź te, które z nich bezpośrednio wynikały), są "nieważne, czyli niepowodujące żadnych skutków prawnych”.

Jak podał Ukrinform, w akcie podpisanym przez Zełenskiego podkreślono, że "terytorium Ukrainy jest integralne i nienaruszalne w ramach uznanych międzynarodowo granic państwowych", a "suwerenność Ukrainy obejmuje całe jej terytorium".

"Dokument potwierdza również niezbywalne, suwerenne prawo Ukrainy do przywrócenia i zachowania integralności terytorialnej w uznanych międzynarodowo granicach państwowych" - czytamy w artykule.

Ukraina nie będzie negocjować z władzami Rosji

To kolejny ważny dokument dotyczący wojny podpisany przez prezydenta Ukrainy. Jeszcze tego samego dnia Zełenski asygnował decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która wykluczała możliwość prowadzenia negocjacji z władzami Rosji.

Dekret ten mówił o „działaniach Ukrainy w odpowiedzi na próbę aneksji terytoriów naszego państwa przez Federację Rosyjską, w celu zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni euroatlantyckiej Ukrainy i przywrócenia jej integralności terytorialnej”.

loader

RadioZET.pl/Liveuamap/Interfax-Ukraine