Zamknij

Prawicowi aktywiści chcą zawracać łodzie z migrantami do Libii. Wypłynęli w morze

Redakcja
12.07.2017 14:32
Prawicowi aktywiści chcą zawracać łodzie z migrantami do Libii. Wypłynęli w morze
fot. Polaris/East News

Prawicowi aktywiści chcą zawracać łodzie z migrantami z powrotem do Afryki. Grupa wolontariuszy działa pod nazwą "Defend Europe".

Aktywiści z kilku europejskich państw chcą lokalizować łodzie z migrantami płynące przez Morze Śródziemne i zawracać je z powrotem do Libii. Wcześniej Włosi postulowali, aby przybysze cumowali nie tylko w Italii, ale też w portach francuskich czy hiszpańskich.

Do nieformalnej organizacji "Defend Europe" należą francuscy, włoscy i niemieccy przedstawiciele organizacji antyimigranckich. Zamierzają patrolować wybrzeża Libii. W tym celu zebrali ponad 70 tysięcy euro na wynajem 40-metrowej łodzi. Zbiórkę przeprowadzili w internecie.

Mechanizm działania mają prosty. Zamierzają lokalizować łodzie z migrantami i informować o tym fakcie libijską straż przybrzeżną. Będą czekać na służby i do tego momentu pilnować, aby łodzie z uchodźcami nie przedostały się do Europy.

Działacze dodają, że ich celem jest też monitorowanie działania organizacji humanitarnych. Ich zdaniem mają powiązania z branżą przemytniczą, co jest "tragiczne w skutkach". 

Statek z aktywistami "Defend Europe" wypłynął w kierunku Libii.

RadioZET.pl/Daily Mail/KM