Zamknij

Defilada Zwycięstwa w Moskwie. Putin: odeprzemy każdy atak [GALERIA]

Redakcja
09.05.2017 11:29
Defilada Zwycięstwa w Moskwie. Putin: odeprzemy każdy atak [GALERIA]
fot. PAP/EPA

- Rosyjski żołnierz jest gotów do wszelkich ofiar za swoją ojczyznę - mówił z patosem Władimir Putin podczas dorocznej defilady organizowanej w Dzień Zwycięstwa 9 maja. 

Plac Czerwony w Moskwie po raz kolejny stał się świadkiem pokazu militarnego potencjału Rosji. Tradycyjnie da się też zauważyć znamienną korelację pomiędzy efektownym przemarszem sił zbrojnych a wystąpieniem prezydenta Rosji Władimira Putina.

- Siły zbrojne Rosji zdolne są odeprzeć wszelką potencjalną agresję - zapewniał we wtorek. Choć przemawiał do zgromadzonych, nie da się oprzeć wrażeniu, że mówił przede wszystkim do tych, którzy z zaciekawieniem oglądali defiladę zza granicy.

Imponująca defilada wojskowa rokrocznie organizowana jest z okazji rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą w czasie II wojnie światowej. Od tego wydarzenia minęły już 72 lata.

Podczas defilady przejedzie przez Plac Czerwony około 114 jednostek sprzętu bojowego. Nad Moskwą pojawią się 72 samoloty i śmigłowce. Po raz pierwszy zostanie pokazany na Placu Czerwonym sprzęt wojskowy przeznaczony do użycia w Arktyce.

Łącznie w defiladach wojskowych w blisko 30 miastach Rosji ma uczestniczyć we wtorek ponad 90 tysięcy żołnierzy. W defiladzie wzięli udział żołnierze wszystkich formacji, a także pułków historycznych, których stroje nawiązywały do militarnej historii Caratu i czasów Związku Radzieckiego. 

Mimo niezaprzeczalnego efektu skali, tegoroczna defilada odbywa się z mniejszym rozmachem niż było to w poprzednich latach.

Ze względu na kiepską pogodę odwołano przelot śmigłowców bojowych i wojskowych. 

RadioZET.pl/KM