Zamknij

Demokratyczna Republika Konga: Epidemia odry zabiła 7 tysięcy małych dzieci

25.08.2020 17:33

Epidemia odry zabiła w ciągu ostatnich 25 miesięcy ponad 7 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia – podały dziś władze Demokratycznej Republiki Konga, cytowane przez agencję AFP. Politycy ogłosili koniec epidemii – dzięki wdrożeniu systemu szczepień w kraju nie przybywa ofiar zaraźliwej choroby. Była jednak groźniejsza niż koronawirus, czy nawet ebola.

DRK epidemia odry, dzieci
fot. Kate Holt/Eyevine/East News

Odra zabiła w DRK ponad 7 tysięcy małych dzieci – wynika ze statystyk ujawnionych dziś przez władze kraju. Krzepiąca nowina jest taka, że zarazę powstrzymało wdrożenie powszechnego systemu szczepień.

Szczepieniom poddano w ciągu ostatnich lat miliony niemowląt. Sytuację udało się opanować dopiero po dwóch latach od odnotowania pierwszych przypadków śmiertelnych.

Władze DRK ogłaszają koniec epidemii odry. Zabiła tysiące małych dzieci

Pierwsze przypadki odry w ostatniej epidemii odnotowano w czerwcu 2018 r. Na całym świecie WHO odnotowała w styczniu tego roku ponad 335 000 podejrzanych przypadków tej choroby, z czego ponad 6,3 tys. śmiertelnych.

Zobacz także

Od miesiąca możemy powiedzieć, że ta epidemia została wyeliminowana z całego naszego terytorium

- przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia DRK Eteni Longondo.

I dodał z pełnym przekonaniem: „Można powiedzieć, że odra (w DRK) już nie istnieje”.

Dla porównania - epidemia koronawirusa pochłonęła w DRK do dziś 251 ofiar, a nowym patogenem zakaziło się blisko 9,9 tys. osób. Większym zagrożeniem niż Covid-19 jest w afrykańskim kraju wirus ebola – w DRK w ciągu dwóch lat zmarło od niego 2287 osób.

Zobacz także

Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową, atakującą głównie małe dzieci. Jak podaje PZH Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, jeden chory zaraża średnio od 12 do 18 osób wrażliwych, czyli tych, którzy nie przebyli odry lub nie zostali na nią zaszczepieni. Ryzyko zachorowania na odrę osoby nieuodpornionej po kontakcie z chorym na odrę jest niemal pewne - wynosi od 90 do 95 procent.

Kluczowe powikłania w tej chorobie to ślepota, obrzęk mózgu, biegunka i ciężkie infekcje dróg oddechowych.

RadioZET.pl/AFP/ Szczepienia.pzh.gov.pl/