Zamknij

Świat walczy z drugą epidemią. „Szpitale wypełnione pacjentami, wielu umiera”

27.04.2020 13:46
Wirus
fot. Rex Features/East News

Podobnie jak cała Francja dotknięte epidemią Covid-19 francuskie terytoria zamorskie, zwłaszcza na Oceanie Indyjskim, przechodzą jednocześnie zakrojoną na szeroką skalę epidemię dengi. Szpitale są wypełnione pacjentami, spośród których wielu umiera.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dwiema chorobami można zarazić się w różny sposób - koronawirus przenoszony jest przez człowieka, a wirus dengi przez ugryzienie komara tygrysiego - ale ich objawy kliniczne są podobne: kaszel, gorączka, ból głowy czy bóle mięśni - pisze agencja AFP.

Na Majotcie, w południowo-wschodniej części archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim, od początku roku na dengę zmarło 12 osób, podczas gdy na Covid-19 cztery.

Hantawirus zabił 32-latka. O tym wirusie piszą media na całym świecie

Od stycznia potwierdzono tam 3 163 przypadki dengi, ale ponieważ nie wszyscy zgłaszają się do lekarza, liczba osób faktycznie dotkniętych tą chorobą "jest znacznie wyższa" - informuje regionalna agencja zdrowia ARS. Według niej 292 osoby są hospitalizowane, w tym 19 na intensywnej terapii. Dla porównania koronawirusa potwierdzono na Majotcie u 380 osób i "nigdy jednocześnie na intensywnej terapii nie przebywało więcej niż cztery-pięć osób".

Na Reunionie odnotowano "największą liczbę przypadków Covid-19 w terytoriach zamorskich i największą liczbę przypadków dengi" - powiedział AFP dr Francois Chieze z ARS na tej wyspie na Oceanie Indyjskim, ok. 800 km na wschód od Madagaskaru.

Epidemia dengi 

Epidemia dengi szaleje tam od 2018 r. W następnym roku odnotowano na Reunionie ponad 18 tys. przypadków i 14 zgonów. Od stycznia br. potwierdzono ponad 4000 przypadków, 183 osoby są w szpitalach, cztery osoby zmarły. Z kolei koronawirusa stwierdzono u 412 osób i jak dotąd nikt nie zmarł z powodu Covid-19.

Denga szerzy się również w Gujanie Francuskiej - informuje AFP, nie podając jednak szczegółowych danych. Gujana to terytorium zamorskie Francji o statusie departamentu zamorskiego w północno-wschodniej części Ameryki Południowej nad Oceanem Atlantyckim. 

RadioZET.pl/PAP