Zamknij

Denis Mukwege i Nadia Murad laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

Redakcja
05.10.2018 11:02
Denis Mukwege i Nadia Murad laureatami Pokojowej Nagrody Nobla
fot. TT: NobelPrize

Denis Mukwege i Nadia Murad laureatami Pokojowej Nagrody Nobla w 2018 roku – poinformował Norweski Komitet Noblowski. O wyróżnienie to ubiegało się w tym roku łącznie 331 kandydatów, w tym 115 organizacji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Denis Mukwege i Nadia Murad laureatami Pokojowej Nagrody Nobla w 2018 roku – zdecydował Norweski Komitet Noblowski. Tegoroczna nagroda przyznana została za ujawnianie przypadków wykorzystywania seksualnego kobiet w konfliktach zbrojnych i pomoc, jaką im oferują.

Zobacz także

Denis Mukwege to kongijski doktor ginekolog, zaangażowany w pomoc i leczenie ofiar gwałtów w Demokratycznej Republice Konga. Jako ginekolog specjalizuje się w leczeniu ofiar gwałtów zbiorowych, które rozpowszechniły się w czasie II wojny domowej w Kongu. W 2012 r. uzbrojeni bojownicy napadli na jego dom i próbowali go zabić.

Nadia Murad to jazydka, która przeżyła w niewoli tzw. Państwa Islamskiego. Od 16 września 2016 r. jest ambasadorką dobrej woli ONZ do spraw ofiar handlu ludźmi. Po ataku ISIS na Sindżar (Irak) w 2014 roku została porwana i przez trzy miesiące była więziona i gwałcona.

Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest kandydatom, którzy „wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych”.

W 2017 roku laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN). Nagroda ta wręczana jest od 1901 roku. Dotychczas została wręczona 98 razy.

RadioZET.pl/BM