Zamknij

"Der Spiegel": PiS rozdaje krewnym stanowiska w PE. Skorzystała nawet "pani Basia"

Redakcja
02.12.2018 14:40
"Der Spiegel": PiS rozdaje krewnym stanowiska w PE. Skorzystała nawet "pani Basia"
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość, choć krytykuje Unię Europejską, to chętnie rozdaje lukratywne stanowiska w Parlamencie Europejskim krewnym i znajomym polityków – pisze najbardziej wpływowy niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. Wśród zatrudnionych jest syn "pani Basi" - sekretarki, która od 30 lat pracuje dla Jarosława Kaczyńskiego. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tygodnik „Der Spiegel” wymienia m.in. córkę ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, która pracuje dla Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, czyli politycznej frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS.

Dla tej samej frakcji pracuje tez córka v-ce przewodniczącego PiS Adama Lipińskiego. Przed przejściem do Banku Światowego był tam też zatrudniony syn Mariusza Kamińskiego.

W Parlamencie Europejskim pracują też córka i partnerka kuzyna Jarosława Kaczyńskiego.

Zobacz także

„Der Spiegel” przypomina, że każdy europoseł otrzymuje miesięcznie 24 526 euro na zatrudnienie asystentów i współpracowników w swoim okręgu wyborczym. Asystenci akredytowani mogą zarobić nawet 9000 euro miesięcznie.

Sześć lat temu PiS chciał wprowadzić rejestr dla polityków, w którym ujawnialiby, w jakich instytucjach publicznych zatrudnione są ich rodziny. Dziś o tym pomyśle nie ma już mowy.

RadioZET.pl/Der Spiegel/DW/DG