Zamknij

Niemiecka prasa bezlitosna dla polskiej opozycji: Sama się rozmontowuje

Redakcja
15.01.2018 19:47
Niemiecka prasa bezlitosna dla polskiej opozycji: Sama się rozmontowuje
fot. Archiwum Radia ZET

Niemiecki „Der Spiegel” pisze w poniedziałek w wydaniu online o głosowaniu w Sejmie nad obywatelskim projektem ustawy o liberalizacji ustawy antyaborcyjnej, podkreślając w tytule, że „opozycja w Polsce sama się rozmontowuje”.

Tygodnik przypomina, że jesienią 2016 roku, kiedy tysiące ludzi wyszły w Polsce na ulice w proteście przeciwko zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej, solidaryzowało się z nimi wielu polityków opozycyjnych, chętnie wykorzystując ten protest jako „scenę polityczną”.

Obecnie wątpi się jednak w Polsce, czy przedstawicielom Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej rzeczywiście leżała na sercu sprawa kobiet – pisze „Spiegel” przypominając, że do komisji sejmowej trafił tylko projekt obywatelski, przewidujący zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej, i że stało się to „z winy obu dużych partii opozycyjnych”.

„Spiegel” przypomina, że mimo dyscypliny partyjnej troje posłów PO było przeciw, a 29 nie wzięło udziału w głosowaniu oraz że jeden poseł Nowoczesnej był przeciw, a 10 nie głosowało. „W ten sposób parlamentarzyści obu tych partii, uważających się za liberalne, okazali się bardziej konserwatywni niż wszechmocny prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wraz z innymi posłami PiS głosował za przyjęciem tego projektu”. W PiS wskazywano, że projekt został wniesiony przez obywateli i zasługuje na to, żeby omówić go w komisji –- akcentuje tygodnik.

RadioZET.pl/pap/maal