Zamknij

Amerykanie tłumaczą, dlaczego zrzucili superbombę w Afganistanie

Redakcja
14.04.2017 19:12
Amerykanie tłumaczą, dlaczego zrzucili superbombę w Afganistanie
fot. YouTube

W piątek dowódca wojsk USA w Afganistanie, generał John Nicholson, skomentował decyzję o zrzuceniu tzw. matki wszystkich bomb na prowincję Nangarhar w Afganistanie. – To była decyzja czysto taktyczna – oświadczył, dodając, że Amerykanie osiągnęli swój cel.

Po raz pierwszy zetknęliśmy się z poważną przeszkodą dla dalszego postępu. Był to właściwy czas do jej (bomby) taktycznego użycia przeciwko właściwemu celowi na polu walki. Broń osiągnęła swój zamierzony cel – zapewniał generał Nicholson.

Według przedstawicieli afgańskich władz wojskowych, zrzucona w czwartek w okręgu Aczin w graniczącej z Pakistanem prowincji Nangarhar bomba uśmierciła co najmniej 36 domniemanych terrorystów, ale nie spowodowała ofiar wśród cywilów.

Zobacz także

„Matka wszystkich bomb”, jak nazwana została GBU-43, to najpotężniejsza amerykańska bomba, która nie jest atomową. 13 kwietnia 2017 r. to pierwszy przypadek w historii, kiedy wojska amerykańskie użyły bomby takich rozmiarów w konflikcie międzynarodowym. Ładunek został wyrzucony z samolotu MC-130 w prowincji Nangarhar, nieopodal granicy z Pakistanem. W internecie pojawiło się już nagranie, na którym widać moment zrzucenia bomby.

RadioZET.pl/PAP/strz