Zamknij

Jest dokument o nowym budżecie Unii. Jeden zapis może pozbawić Polskę pieniędzy

Redakcja
13.02.2018 13:22
Jest dokument o nowym budżecie Unii. Jeden zapis może pozbawić Polskę pieniędzy
fot. PAP/EPA

Pojawił się jeden z dokumentów dotyczących nowego budżetu Unii Europejskiej. Jeden drobny szczegół może okazać się fatalny w skutkach dla Polski. Według niektórych interpretacji może to oznaczać odebranie nam pieniędzy.

— Jest nowy dokument KE dotyczący unijnego budżetu po 2020, a w nim uzależnienie wypłaty funduszy od praworządności, z wyjątkiem Erasmusa. Jutro publikacja tych założeń. Projekt budżetu ma być na początku maja — napisała na Twitterze Beata Płomecka z Polskiego Radia.

Zagłosuj

Czy Unia Europejska ma rację w sprawie Polski?

Liczba głosów:

Chodzi o wypłaty z funduszy unijnych po 2020 roku. Pracę nad takimi rozwiązaniami KE potwierdziła już pod koniec stycznia.

— Polska wpłaca do unijnego budżetu do 20 mld zł rocznie i ma prawo, jak każdy, korzystać z jego instrumentów — komentował wtedy wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że Polska nie zgodzi się na nadużywanie kryteriów praworządności oraz że w tym przypadku „bardzo trudno” będzie o sformułowanie definicji.

W rankingu praworządności Polska znajduje się coraz niżej. W zestawieniu organizacji World Justice Project nasz kraj znalazł się na 17 miejscu z 24. Organizacja badała skuteczność rządów prawa na podstawie kilka czynników — m.in. ograniczenia wpływu państwa na sądy, korupcję czy gwarancję sprawiedliwości. Z uzasadnienia raportu wynika jasno, że polskie sądy są wolne od korupcji, a spadek w rankingu wynika z przejęcia przez rząd de facto kontroli nad sądownictwem. Na niskim poziomie stoi też przestrzeganie podstawowych praw człowieka jak prawo do prywatności czy wolność religijna. Organizacja wysoko oceniła za to przestrzeganie praw pracowniczych.

RadioZET.pl/maal