Zamknij

Dom Hitlera zyska nową funkcję. „Ma to zapobiec pielgrzymkom neonazistów”

20.11.2019 09:41
Dom Hitlera
fot. East News

Dom Adolfa Hitlera zostanie przekształcony w posterunek policji. Ma to zapobiec przekształceniu się budynku w cel pielgrzymek neonazistów – poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Peschorn. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebook

Dom rodzinny Adolfa Hitlera znajduje się w niewielkiej miejscowości Braunau am Inn, w pobliżu granicy z Niemcami. Niedawno władze austriackie dokonały przymusowego wykupu domu. Do Braunau am Inn zaproszono architektów ze wszystkich krajów UE, aby przygotowali i przedstawili plany przebudowy budynku.

Dom Adolfa Hitlera będzie posterunkiem policji

Wyboru zwycięskiego projektu dokona w pierwszej połowie przyszłego roku jury złożone z ekspertów i osobistości publicznych.

Wykorzystywanie domu przez policję powinno wysłać jasny sygnał, że ten budynek nigdy nie będzie już przywoływał wspomnień narodowego socjalizmu.

głosi opublikowane oświadczenie ministra

Adolf Hitler urodził się w Braunau w roku 1889. Austria, która została anektowana przez hitlerowskie Niemcy w 1938 roku, przez dziesięciolecia utrzymywała, że była pierwszą ofiarą nazistów.

Zobacz także

W ostatnich latach jednak władze austriackie przyznały, że Austriacy również uczestniczyli w zbrodniach hitlerowskich, oraz że w kraju nie było właściwie większego oporu przeciwko rządom Hitlera.

RadioZET.pl/PAP