Zamknij

Trump o III wojnie światowej. Kontrowersyjne słowa prezydenta USA

Redakcja
19.07.2018 21:10

W wywiadzie dla telewizji Fox News prezydent Stanów Zjednoczonych po raz kolejny poddał pod wątpliwość sojusznicze zobowiązania w ramach NATO. Donald Trump powiedział o mieszkańcach Czarnogóry: - Mogą stać się agresywni i, gratulacje, jest trzecia wojna światowa.

Donald Trump krytycznie o NATO, Czarnogórze i III wojnie światowej
fot. Value Stock Images/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trump pytany o to, dlaczego Amerykanie powinni bronić Czarnogóry przed atakiem, Trump powiedział: - Pytałem o to samo. Czarnogóra to mały kraj, z bardzo silnymi ludźmi... To są bardzo agresywni ludzie, mogą stać się agresywni i, gratulacje, jest trzecia wojna światowa.

Zobacz także

Republikański senator John McCain oskarżył Trumpa o "działanie na korzyść (prezydenta Rosji Władimira) Putina", gdyż jego zdaniem wygłoszony przez amerykańskiego przywódcę komentarz mógł być odebrany jako kwestionowanie zaangażowania USA w obronę wszystkich członków NATO.

"Czarnogóra jest dumna ze swojej historii i tradycji oraz pokojowej polityki, która doprowadziła ją do pozycji państwa stabilizującego w regionie i jedynego kraju, w którym nie było wojny podczas rozpadu byłej Jugosławii" - oświadczył rząd Czarnogóry.

"Dziś jako nowy członek NATO i kandydat do członkostwa w UE (Czarnogóra) przyczynia się do bezpieczeństwa i pokoju nie tylko na kontynencie europejskim, ale na całym świecie, wraz z amerykańskimi żołnierzami w Afganistanie" - dodano.

Trump krytykuje NATO

Pytana o wypowiedź Trumpa ambasada USA w Podgoricy zapewniła, że Stany Zjednoczone z dumą uważają Czarnogórę za sojusznika. Podkreśliła, że na ubiegłotygodniowym szczycie NATO w Brukseli Trump ponowił zapewnienie o amerykańskim przywiązaniu do kolektywnej obrony Sojuszu.

Zobacz także

"Deklaracja ze szczytu jasno stwierdza, że "każdy atak na któregoś z sojuszników będzie traktowany jako atak na wszystkich zgodnie z artykułem 5 traktatu waszyngtońskiego" - dodała.

680-tysięczna Czarnogóra, której wojsko liczy ok. 2 tys. żołnierzy, została członkiem NATO 5 czerwca 2017 r. Pod koniec 2016 roku władze w Podgoricy oskarżyły rosyjskich szpiegów o planowanie zamachu stanu, który miał zapobiec przystąpieniu kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rosja, która jest zdecydowanie przeciwna ekspansji NATO, wielokrotnie zaprzeczała, jakoby uczestniczyła w przygotowaniach do przewrotu w Czarnogórze. Niemniej w otwarty sposób wspiera opozycyjne ugrupowania w tym kraju.

Zobacz także

Podczas ostatniego szczytu NATO w Brukseli 11-12 lipca Donald Trump krytykował europejskich sojuszników m.in. za zbyt małe wydatki na obronność.

RadioZET.pl/PAP/PTD