Zamknij

Świat z niepokojem zerka na Koreę Północną. Jest reakcja Donalda Trumpa

Redakcja
03.09.2017 16:15
Świat z niepokojem zerka na Koreę Północną. Jest reakcja Donalda Trumpa
fot. PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump spotka się w niedzielę ze swoją ekipą ds. bezpieczeństwa narodowego w związku z północnokoreańską próbą atomową - poinformował Biały Dom w oświadczeniu.

''Słowa i działania Korei Północnej nadal są bardzo wrogie i niebezpieczne dla Stanów Zjednoczonych'' - tak na Twitterze prezydent USA Donald Trump zareagował w niedzielę na szóstą i najpotężniejszą dotąd próbę atomową Pjongjangu.

"Korea Północna jest państwem zbójeckim, które stało się wielkim zagrożeniem i źródłem zakłopotania dla Chin" - napisał Trump, dodając, że Pekin "próbuje pomóc, ale z niewielkim powodzeniem". Chiny są największym partnerem handlowym Korei Północnej.

"Zgodnie z tym co mówiłem, Korea Południowa przekonuje się, że mówienie przez nią o ustępstwach wobec Korei Północnej nie zadziała, oni rozumieją tylko jedno!" - stwierdził amerykański prezydent w kolejnym wpisie.

Zobacz także

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Północnej.

Była to szósta i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Pjongjangu.

Minister obrony Japonii Itsunori Onodera powiedział, że wstępne szacunki wskazują, iż moc rażenia testowanego w niedzielę ładunku to ok. 70 kiloton. Dla porównania bomba atomowa zrzucona przez USA na Hiroszimę miała moc 15 kiloton.

RadioZET.pl/PAP/DG