Zamknij

Huragan Lane uderzy w Hawaje. Trump ogłasza stan wyjątkowy

Redakcja
24.08.2018 09:34
Huragan Lane uderzy w Hawaje. Trump ogłasza stan wyjątkowy
fot. East News

Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy na Hawajach z powodu zbliżającego się huraganu Lane. Obecnie siła huraganu obliczana jest na 4 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. To znaczy, że wiatr wieje z prędkością ponad 200 km/godz. Lane może być najsilniejszym huraganem w tej części Pacyfiku od 26 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według ostatniego komunikatu Narodowego Centrum ds. Huraganów na Pacyfiku (CPHC) huragan Lane jest 335 km od wybrzeży Kailua-Kona, drugiego co do wielkości miasta na Hawajach, położonego na zachodnim wybrzeżu wyspy Big Island. Do stolicy archipelagu Honolulu dzieli go 490 km.

CPHC ostrzega, że wiatr o prędkości 215 km/godz. oraz opady deszczu w ilościach 250-500 litrów wody na metr kwadratowy mogą okazać się katastrofalne w skutkach. Według komunikatu tak obfite i gwałtowne ulewy mogą doprowadzić do nagłych powodzi i osunięć ziemi, przez co narażone może być życie wielu ludzi.

Zobacz także

Ostrzeżenie przed huraganem ogłoszono na wyspie Oahu, gdzie znajduje się stolica Honolulu, oraz dla wysp Big Island, Maui, Lanai, Kahoolawe i części Molokai. Agencje informują, że mieszkańcy tych wysp gorączkowo przygotowują się na nadejście żywiołu. Gromadzą zapasy wody, żywności, lekarstw, zaopatrują się w przedmioty ratunkowe.

Amerykańskie władze są mocno zaniepokojone. – Stan Hawaje może być bardzo zniszczony – powiedział Jeff Byard z Federalnej Agencji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. – Spodziewamy się, że wielu ludzi może być odciętych od świata z powodu ulewnego deszczu – dodał.

Według Białego Domu ogłoszenie stanu wyjątkowego pozwoli uruchomić nadzwyczajne środki z funduszu federalnego na niezbędną pomoc mieszkańcom Hawajów. Ze wsparciem wyszła już amerykańska marynarka wojenna US Navy, która ogłosiła, że jej statki zaczęły opuszczać bazę Pearl Harbor i płyną w kierunku zagrożonych huraganem wysp.

Lane może być najsilniejszym huraganem w tej części Pacyfiku od 26 lat. W 1992 roku w Hawaje uderzył huragan Iniki, który spowodował śmierć sześciu osób i zniszczył ponad 14 tysięcy budynków.

RadioZet.pl/PAP/bm