Zamknij

Tusk o relacjach polsko-ukraińskich

Redakcja
09.07.2018 23:51
Donald Tusk skomentował spór historyczny pomiędy Polską i Ukrainą
fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wezwał władze Polski i Ukrainy do łagodzenia napięć na tle historycznym. W jego ocenie napięcia te pokazują, że "nie wszyscy odrobili swoje lekcje z historii".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zobacz także

- Niezawisłość Ukrainy, bezpieczeństwo Polski i całego regionu zależą w ogromnej mierze od relacji między Kijowem i Warszawą. Ostatnie napięcia pokazują, że nie wszyscy odrobili swoje lekcje z historii. Tylko pełna solidarność pomiędzy Ukrainą i Polską może uchronić nas w przyszłości przed powtórką z tragicznej historii - powiedział Tusk na zakończenie szczytu UE-Ukraina w Brukseli.

W spotkaniu uczestniczył również prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Tusk zaapelował do władz obu krajów "o nowe podejście do kwestii naszych relacji i pozytywne myślenie". - Na konflikcie między nami zależeć może tylko naszym przeciwnikom, albo politycznym głupcom - dodał.

Rocznica zbrodni wołyńskiej osobno

W ostatnich dniach rozdźwięk dotyczący wydarzeń historycznych między Polską a Ukrainą uwypuklił się po raz kolejny, gdy obie strony zorganizowały dwie oddzielne uroczystości dotyczące upamiętnienia zbrodni wołyńskiej.

Strona ukraińska zorganizowała uroczystości poświęcone 75. rocznicy konfliktu ukraińsko-polskiego na Wołyniu w piątek, tuż przed obchodami 75. rocznicy zbrodni wołyńskiej. Strona polska zaplanowała je w tym regionie w sobotę i niedzielę, 7 i 8 lipca. Nie doszło do spotkania głów państw Polski i Ukrainy.

Zobacz także

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę na cmentarzu w Ołyce na Wołyniu apelował do władz Ukrainy, by przywróciły możliwość ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej.

Natomiast prezydent Ukrainy tego samego dnia w Sahryniu (woj. lubelskie) biorąc udział w uroczystości upamiętnienia kilkuset Ukraińców pomordowanych podczas akcji przeprowadzonej w 1944 roku przez polskie podziemie zbrojne mówił, że Kijów liczy na zmiany w nowelizacji ustawy o IPN w części, która dotyczy Ukraińców.

Podczas rozpoczynającego się w środę szczytu NATO w Brukseli prezydent Duda będzie rozmawiał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Petro Poroszenką. Spotkanie odbędzie się z inicjatywy strony ukraińskiej.

RadioZET.pl/PAP/PTD

C