Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Donald Tusk w Wiedniu: migracja pozostanie wyzwaniem przez wiele lat

13.02.2018 18:05
xxx wiadomosci

We wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się w Wiedniu z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. Głównym tematem rozmów był problem niekontrolowanego napływu migrantów do Europy.

Donald Tusk w Wiedniu: migracja pozostanie wyzwaniem przez wiele lat fot. Archiwum RadioZET.pl
Zagłosuj

Czy Donald Tusk powinien wrócić do polskiej polityki?

Kwestia zarządzania napływem migrantów do Europy to wyzwanie na wiele lat i dlatego należy pozbyć się "destrukcyjnych emocji" – mówił Donald Tusk, dodając, że destrukcyjne emocje dzielą europejskie społeczeństwa i karmią populizm.

Niezbędny kompromis

Zdaniem Tuska, porozumienie pomiędzy państwami wspólnoty w sprawie uchodźców możliwe jest jedynie, gdy wszystkie strony będą gotowe pójść na kompromis. – Migracja pozostanie wyzwaniem przez wiele lat, dlatego musimy znaleźć rozwiązanie, które zagwarantuje, że UE wraz z państwami narodowymi będzie mogła w wystarczającym stopniu zarządzać przyszłymi falami migracyjnymi – dodał przewodniczący Rady Europejskiej, podkreślając, że ma podobne poglądy w tej sprawie, jak kanclerz Austrii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Nieskuteczny system

Donald Tusk wysłał grudniu notę do stolic państw unijnych, w której napisał, że wprowadzenie systemu kwotowania uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie. Zgodził się z nim obecny kanclerz Austrii, który był wtedy szefem resortu spraw zagranicznych. Kurz wielokrotnie podkreślał, że „system rozdziału uchodźców jest nierealistyczny i nieskuteczny”.

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń