Zamknij

Doradca prezydenta USA: Nie ma mowy, by wyeliminować z życia COVID-19

12.01.2022 12:36
Anthony Fauci: COVID-19 nie zostanie wyeliminowany
fot. PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL

Główny doradca Białego Domu ds. medycznych Anthony Fauci powiedział, że nie ma możliwości trwałego wyeliminowania COVID-19 z życia społeczeństwa. W jego ocenie USA zbliżają się do momentu, w którym przejdą do nowej normalności - życia z koronawirusem. Zaznaczył, że wciąż jest do tego daleko, gdy w kraju w ciągu dnia wykrywa się milion nowych zakażeń, a umiera ponad tysiąc osób.

COVID-19 nie zostanie wyeliminowany z życia ludzi – to wniosek, którym dr Anthony Fauci podzielił się na spotkaniu z waszyngtońskim think tankiem CSIS.

Doradca Białego Domu stwierdził, że wariant koronawirusa Omikron, który staje się dominującym w skali świata, ostatecznie "dopadnie prawie wszystkich". Stwierdził też, że doszliśmy do takiego etapu, że wyeliminowanie choroby powodowanej przez koronawirusa jest nierealne.

Doradca prezydenta USA: Omikron dopadnie prawie wszystkich

Według Fauciego USA wejdą niedługo w nowy etap, "w którym będzie wystarczająco środków ochrony w społeczeństwie, wystarczająco dostępnych lekarstw, więc jeśli u kogoś z grupy podwyższonego ryzyka dojdzie do zakażenia, bardzo łatwo będzie go wyleczyć".

Zaznaczył jednocześnie, że wciąż jest do tego daleka droga. – Gdy już tam dotrzemy, nastąpi przemiana, a w tym momencie możemy znajdować się u jej progu – przekazał Fauci. Dodał jednak, że w sytuacji, gdy dziennie w USA wykrywa się prawie milion nowych zakażeń, rejestruje prawie 150 tys. hospitalizacji i ponad 1200 zgonów związanych z COVID-19, kraj nie znalazł się jeszcze na tym etapie.

Według oficjalnych danych w USA hospitalizowanych jest obecnie ponad 145,9 tys. osób z COVID-19, przy czym znaczący odsetek trafił do szpitala z innych przyczyn, np. z powodu urazu, a zakażenie wykryto u tych osób po wykonaniu rutynowego testu na obecność koronawirusa.

RadioZET.pl/PAP

C