Zamknij

Dowódca belgijskiego wojska w Iraku: ISIS jeszcze działa. Zeszli do podziemia

Redakcja
22.12.2017 18:07
Dowódca belgijskiego wojska w Iraku: ISIS jeszcze działa. Zeszli do podziemia
fot. Archiwum RadioZET.pl

Dowódca wojsk belgijskich w Iraku Carl Gillis zdementował informacje o rzekomym pokonaniu tzw. Państwa Islamskiego na terenie Iraku. – Państwo Islamskie zostało zepchnięte do narożnika, ale jeszcze nie zostało pokonane. Bojownicy zaczną teraz działać w podziemiu – mówi Belg.

Zagłosuj

Uważasz, że uda się kiedyś pokonać ISIS?

Liczba głosów:

Tzw. Państwo Islamskie straciło w 2017 r. większość kontrolowanego przez siebie terytorium w Syrii i Iraku. – Stracili 98 proc. kontrolowanego przez siebie terytorium, obszaru trzykrotnie większego niż Belgia. Stracili też kontrolę nad około 8 milionami cywilów. Machina propagandowa zaczyna zwalniać, stracili też dostęp do źródeł dochodów, produkcji ropy naftowej – mówił Gillis w najnowszym wywiadzie.

Dżihadyści zepchnięci do podziemia

Jego zdaniem tzw. Państwo Islamskie, by uzyskać środki potrzebne na działalność, zajmie się teraz wymuszeniami i kradzieżami.  – ISIS nie jest jeszcze pokonany, w Iraku wróg zmienił się, zszedł pod ziemię i stamtąd będzie przeprowadzać ataki. Zmienił się także w innych krajach: Afganistanie, Mali, w Nigrze – powiedział, dodając, że dżihadyści mogą jeszcze dawać o sobie znać.

To nie koniec walk

Jak informuje portal FlandersNews, przed końcem roku w Iraku holenderskie myśliwce zastąpią belgijskie F-16. Jednak liczba belgijskich żołnierzy, którzy służą w wojskach lądowych, zostanie podwojona - do 100.

Zobacz także

300 tys. ofiar wojny

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już ponad sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 300 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Niebezpieczny smog objął już niemal całą Polskę. Zobacz, czym to grozi: >>KLIJNIJ TUTAJ<<

RadioZET.pl/PAP/strz