Zamknij
Dragon SpaceX już na Ziemi. Moment wodowania i zdjęcia z wnętrza kapsuły
13 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA/Bill Ingalls HANDOUT

Dragon SpaceX w niedzielę wylądowała na Ziemi. Kapsuła z dwoma amerykańskimi astronautami na pokładzie pomyślnie wodowała w Zatoce Meksykańskiej, u wybrzeży Florydy. W sieci pojawiły się liczne zdjęcia i filmy z wnętrza kapsuły oraz z momentu wodowania.

Kapsuła Dragon SpaceX już na Ziemi. Lądowanie w wodach Zatoki Meksykańskiej przebiegło zgodnie z planem. U wybrzeży Florydy - mimo wcześniejszych obaw dotyczących trasy huraganu Isaias - panowała dobra pogoda. Krótko po wodowaniu do kapsuły podpłynęły dwa mniejsze statki.

Było to pierwsze wodowanie przeprowadzone przez NASA od 1975 roku.

Od momentu odłączenia się Dragona od ISS do wodowania minęło 19 godzin. Na chwilę przed nim - tak jak było to przewidziane - na około sześć minut utracono kontakt z kapsułą. Pędzący do 28 tys. kilometrów na godzinę Dragon pokonał trasę z południowej Nowej Zelandii na Florydę w około 37 minut.

Zobacz także

Przez część lotu astronauci spali. Na krótko przed automatyczną procedurą lądowania wybudził ich nagrany głos ich dzieci. Operacja wodowania została przeprowadzona w sposób automatyczny.

Kapsuła Dragon już na Ziemi. W sieci zdjęcia i filmy z wodowania

Podczas lotu Dragona temperatura poza kapsułą dochodziła do 2 tysięcy stopni Celsjusza. Astronauci musieli mierzyć się z przeciążeniami.

Zobacz także

Przy lądowaniu użyto spadochronów, które w ostatniej fazie lotu hamowały kapsułę. Ta wodowała z prędkością nieco ponad 20 kilometrów na godzinę.

Przekażcie, że czujemy się dobrze

- poinformowali na chwilę po udanej operacji astronauci. SpaceX oraz NASA opublikowały liczne zdjęcia oraz nagrania wideo. Można zobaczyć ujęcia z wnętrza kapsuły oraz moment lądowania na wodzie.

Zobacz także

Kapsuła Dragon została następnie wciągnięta na specjalny statek. Na nim po niecałej godzinie otwarto właz i dwójka amerykańskich astronautów - Bob Behnken i Doug Hurley, opuściła kapsułę. Krótkie opóźnienie spowodowane było wykryciem oparów z silników kapsuły. Z powodu męczącej podróży oraz mikrograwitacji na ISS organizmy astronautów nie są po wylądowaniu na Ziemi w pełni sprawne. By wstać, mogą potrzebować nawet pół godziny po wyjściu z kapsuły. Członkowie około 40-osobowej załogi głównego statku odpowiedzialnego za operację wyciągania Dragona z wody przez 14 dni przebywali w kwarantannie i przeszli testy na obecność koronawirusa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

RadioZET.pl/PAP