Zamknij

Dragon SpaceX wylądowała na Ziemi. Wodowanie przebiegło zgodnie z planem

02.08.2020 21:10
Dragon SpaceX wylądowała na Ziemi. Wodowanie przebiegło zgodnie z planem
fot. PAP/EPA/NASA/Bill Ingalls HANDOUT

Dragon SpaceX, załogowa kapsuła, pomyślnie wodowała w niedzielę w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Na jej pokładzie znajduje się dwóch amerykańskich astronautów, którzy spędzili dwa miesiące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).  - Czujemy się dobrze - przekazali po wylądowaniu.

Kapsuła Dragon SpaceX wylądowała na Ziemi u wybrzeży Florydy. Wodowanie przebiegło zgodnie z planem. U wybrzeży Florydy panuje dobra pogoda. W pobliżu kapsuły znajduje się statek, który ma podpłynąć do niej i przejąć astronautów.

Zobacz także

Wodowanie jest pierwszą tego rodzaju operacją przeprowadzoną przez NASA od 1975 roku.

Dragon SpaceX wylądowała na Ziemi

Na chwilę przed wodowaniem - tak jak było przewidziane - na około sześć minut utracono kontakt z kapsułą. Pędzący do 28 tys. kilometrów na godzinę Dragon pokonał trasę z południowej Nowej Zelandii na Florydę w około 37 minut.

Zobacz także

Dragon, którą wyniosła pod koniec maja na orbitę rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie NASA firma SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos dowiózł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę.

Zobacz także

Równocześnie była to pierwsza załogowa misja na ISS z terytorium USA od prawie 10 lat.

Astronauci: czujemy się dobrze

Po wodowaniu załogowa kapsuła Dragon unosi się na tafli wody w otoczeniu dwóch statków. Astronauci Bob Behnken i Doug Hurley, którzy są na jej pokładzie, czują się dobrze.

Przekażcie, że czujemy się dobrze

- poinformowali po pomyślnym wodowaniu astronauci.

W pobliżu Dragona są już dwa mniejsze szybkie statki. Za niecałe 20 minut na pokład zmierzającego w kierunku Dragona trzeciego, największego w operacji, podniesiona zostanie kapsuła.

Przy lądowaniu użyto spadochronów, które w ostatniej fazie lotu hamowały kapsułę. Ta wodowała z prędkością nieco ponad 20 kilometrów na godzinę

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP