Zamknij

Dramat Polaków na wakacjach w popularnym kurorcie. Prawie 100 osób w szpitalach

31.08.2022 16:39

Horror na wakacjach w Czarnogórze. Prawie 100 osób trafiło do szpitali po tym, jak uległo zatruciu w Budvie, popularnym kurorcie nad Morzem Adriatyckim. Wśród poszkodowanych są turyści z Polski.

Budva
fot. SAVO PRELEVIC/AFP/East News

W Czarnogórze turyści zgłaszali się do szpitali z powodu problemów żołądkowych. W większości chodzi o osoby z Polski, Słowacji i Słowenii. 96 poszkodowanych miało trafić do szpitali po zjedzeniu posiłku w jednej z restauracji. Czarnogórski portal Dan poinformował, że otrzymali oni pomoc medyczną w szpitalach w Kotorze, Barze i Cetyni.

Czarnogóra. Prawie 100 osób zatruło się jedzeniem

- Wczoraj wieczorem (w sobotę 26 sierpnia - red.) około godziny 22 przyjęliśmy do szpitala w Kotorze 30 osób, w tym wiele dzieci w wieku 15-16 lat - powiedział dyrektor szpitala w Kotorze dr Davor Kumburović. Jak dodał, wszystkie osoby skarżyły się na biegunkę i wymioty. Po badaniach pacjenci zostali zwolnieni i zalecono im leczenie domowe.

Czarnogórskie media początkowo nie podawały, o którą restaurację chodzi. W końcu poinformowano jednak o zamknięciu hotelu Loza w Budvie. To w nim mieli przebywać poszkodowani turyści. Nie wiadomo jednak, czy to tam ulegli zatruciu. Ponadto okazało się, że obiekt nie posiadał koncesji na prowadzenie działalności.

"Od momentu przybycia pierwszych pacjentów Instytut Ratownictwa Medycznego w Budvie zareagował szybko, a po dalszą pomoc pacjentów skierowano do szpitali w Kotorze, Barze i Cetyni" - oświadczył na Twitterze czarnogórski minister zdrowia Dragoslav Šćekić.

"Wspomniane podmioty systemu ochrony zdrowia szybko i odpowiedzialnie podjęły wszelkie działania i zapewniły niezbędną opiekę zdrowotną. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana od pierwszych przyjęć pacjentów, którzy poprosili o pomoc medyczną" – stwierdził.

Najemca hotelu Loza Saša Milić odrzucił oskarżenia. W rozmowie z czarnogórskim portalem przekazał, że on razem z rodziną regularnie jada w hotelowej restauracji, a "wirusem zaraziło się pół Budvy", więc "niemożliwe jest, że wszyscy jedli u niego". Narzekał także, że media wydały "wyrok" jeszcze przed poznaniem oficjalnych wyników badań. 

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/dan.co.me/jutarnji.hr/nezavisne.com/rtvbn.com