Zamknij

Dramat w Kolumbii! 290 ofiar. Czoło lawiny błotnej miało 4 metry

Redakcja
05.04.2017 11:08
Dramat w Kolumbii! 290 ofiar. Czoło lawiny błotnej miało 4 metry
fot. PAP

Do 290 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych gigantycznej lawiny błotnej, która w nocy z piątku na sobotę zniszczyła miasto Mocoa na południowym zachodzie Kolumbii. Sytuacja jest dramatyczna. Ponad 200 osób wciąż jest zaginionych

W nocy z piątku na sobotę z powodu ulewnych opadów deszczu z brzegów wystąpiły trzy okoliczne rzeki. Na miasto zeszła potężna lawina błotna, której czoło miało do czterech metrów wysokości. W dzielnicach, które najbardziej ucierpiały wskutek kataklizmu, mieszkali ludzie, borykający się z toczącymi się na ich terenie działaniami wojennymi. Lewicowe bojówki walczyły z siłami rządowymi.

Minister obrony Kolumbii Juan Carlos Villegas, który jest odpowiedzialny za odbudowę Mocoa, poinformował, że do pięciu ośrodków ewakuacyjnych trafiło 2,8 tys. ludzi, czyli 500-600 rodzin. Aktuanie poza usuwaniem skutków lawiny błotnej i poszukiwaniem zaginionych, mundurowi muszą zmagać się z falą grabieży na terenie zniszczonych domów. Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos ogłosił w Mocoa stan wyjątkowy.

RadioZET.pl