Zamknij

Dramat w Mariupolu. "Nie jedliśmy od dwóch dni. Nie ma siły, żeby wyjść pieszo z miasta"

25.03.2022 02:38

Coraz więcej ludzi w atakowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy umiera z głodu - alarmuje w czwartek mariupolska rada miejska. Władze błagają o pomoc.

Mariupol
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Wojna w Ukrainie trwa 30. dzień. Wojska Władimira Putina nadal ostrzeliwują ukraińskie miasta, ale żołnierze nie odnotowują wyraźnych postępów. Kijów pozostaje niezdobyty. Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie podsumowujące miesiąc rosyjskiej agresji

W bardzo ciężkiej sytuacji jest Mariupol, którego mieszkańcy są ofiarami katastrofy humanitarnej. "»Nie jedliśmy już od dwóch dni. Słabo. Nie ma siły, żeby wyjść pieszo z miasta. Dobrze, że wody trochę mamy«. To straszne słowa, które coraz częściej słyszą osoby z Mariupola od bliskich, którzy tam zostali. Kiedy na minutę pojawia się łączność" - przekazała mariupolska rada miejska.

Mariupol. "Jest coraz więcej śmierci z głodu"

"Jest coraz więcej śmierci z głodu. Coraz więcej ludzi zostaje bez żadnych zapasów jedzenia. A wszelkie próby rozpoczęcia masowej humanitarnej operacji mającej na celu uratowanie mieszkańców Mariupola są blokowane przez stronę rosyjską" - napisano.

"Bo okupantów nie interesują ludzie i ich los. Jedynie propagandowy obrazek z przymusowym wywożeniem mieszkańców na terytorium Rosji" - dodano.

Zwrócono uwagę na pomoc niesioną mieszkańcom Mariupola przez wolontariuszy, zwykłych ludzi, którzy pomagają wywozić mieszkańców ze strefy działań zbrojnych. Podziękowano mieszkańcom Ukrainy i innych krajów za przyjmowanie u siebie osób z tego miasta. "Ale teraz doszliśmy do krawędzi. Potrzebne są już dziesięciokrotnie surowsze sankcje, zamknięte niebo, samoloty, czołgi od sojuszników Ukrainy, dyplomatyczne silne starania" - dodano.

"Aby uratować setki tysięcy ludzi w Mariupola. Uratować z piekła i niekończącego się kręgu znęcania się. Uratować wszystkie inne miasta naszego kraju przed strasznym losem Mariupola. Błagamy o pomoc!" - zaapelowano.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie – relacja na żywo: