Zamknij

Pierwsze udane ewakuacje ludności Mariupola. Wyjechało ponad 160 samochodów

14.03.2022 15:03
Ewakuacja ludności Mariupola. Pierwsi mieszkańcy wyjechali z miasta
fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Ponad 160 samochodów osobowych wyjechało z Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - poinformowały w poniedziałek władze tego miasta, brutalnie atakowanego przez Rosjan od wielu dni. Podkreślono, że na trasie korytarza humanitarnego przestrzegane jest zawieszenie broni. Dotychczasowe próby ewakuacji ludności nie powiodły się wskutek otwierania ognia przez Rosjan.

Mariupol pozostaje brutalnie ostrzeliwany od pierwszych dni wojny Rosji z Ukrainą. Dotychczasowe próby ewakuacji ludności z odciętego od świata i zasobów miasta nie przyniosły efektów. Rosjanie łamali porozumienia, otwierając ogień do cywilów.

Jak przekazała Rada Miasta Mariupola, w poniedziałek rozpoczęły się pierwsze udane ewakuacje ludności tego miasta. W komunikacie w serwisie Telegram czytamy, że według stanu na godz. 13 (godz. 12 czasu polskiego, przyp.) okrążone miasto opuściło 160 prywatnych samochodów.

Pierwsze udane ewakuacje z Mariupola. "Przestrzegane zawieszenie broni"

Mieszkańcy jechali po uzgodnionym wcześniej korytarzu humanitarnym prowadzącym z Mariupola przez Berdiańsk do Zaporoża. Rosjanie nie otworzyli ognia do cywilów.

Rada Miasta Mariupola podkreśliła, że pierwsi ewakuowani znajdowali się już za Berdiańskiem i zmierzają w kierunku Zaporoża – miejsca docelowego ewakuacji. "Jest potwierdzenie, że obecnie w kierunku ustalonego korytarza humanitarnego przestrzegane jest zawieszenie broni" - napisano w opublikowanym na Telegramie komunikacie

Według lokalnych władz od początku rosyjskiej agresji 24 lutego zginęło ponad 2,5 tys. mieszkańców Mariupola. Władze alarmują, że w mieście trwa katastrofa humanitarna. Rosjanie konsekwentnie ostrzeliwują budynki miasta. Po blisko trzech tygodniach wojny Mariupol jest miastem ruin i wojennych koszmarów jego ludności.

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

RaioZET.pl/PAP

C