Zamknij

Dramatyczna sytuacja Bundeswehry. Maleje zainteresowanie służbą w wojsku

Redakcja
27.11.2017 20:14
Dramatyczna sytuacja Bundeswehry. Maleje zainteresowanie służbą w wojsku
fot. Archiwum RadioZET.pl

Według najnowszych danych, maleje zainteresowanie służbą w niemieckim wojsku. W ciągu roku o ponad 10 proc. zmalało zgłoszeń do Bundeswehry, a co czwarty ochotnik rezygnuje po okresie próbnym.

Sytuacja Bundeswehry jest coraz trudniejsza. Z każdym rokiem maleje zainteresowanie służbą w wojsku. To jeden z efektów tego, że 6 lat temu zlikwidowano obowiązek służby wojskowej na terenie Niemiec.

Tymczasem władze robią, co mogą, aby zachęcić młodych ludzi do służby w wojsku. Minimalne zapotrzebowanie roczne wynosi 8,5 tys. i – jak twierdzi władza – ta liczba wciąż jest zapewniona, jednak istnieje ryzyko, że sytuacja ta w najbliższym czasie może się zmienić.

Jednym z pomysłów, aby zwiększyć liczbę była propozycja współpracy z żołnierzami z innych krajów UE. Minister obrony Ursula von der Leyen wpadła na ten pomysł, jednak opinia społeczna, jak i środowisko wojskowe przyjęli jej pomysł negatywnie. Według danych, w ciągu ostatniego roku liczba kandydatów do wojska zmniejszyła się z 44,5 do 43,5 tys. osób.

Tymczasem w Polsce:

Zobacz także

RadioZET.pl/Bankier.pl/strz