Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dramatyczna sytuacja w Alpach. Rośnie liczba ofiar lawin

13.01.2019 18:17
xxx wiadomosci

W Alpach panują bardzo trudne warunki. Co najmniej pięć osób zginęło w sobotę i w niedzielę w lawinach na terenie Austrii i Francji. Choć w niedzielę zagrożenie lawinowe zmalało, wciąż jest niebezpiecznie. Obecnie w znacznej części Alp obowiązuje trzeci stopień alarmowy w pięciostopniowej skali.

lawiny fot. Albin Marciniak/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trzech zaprzyjaźnionych ze sobą niemieckich narciarzy w wieku 32, 36 i 58 lat zginęło w sobotę w lawinie, która zagarnęła ich w trakcie jazdy zamkniętą ze względów bezpieczeństwa trasą. Do tragedii doszło w miejscowości Lech am Arlberg na zachodzie Austrii. Poszukiwania ich 28-letniego zaginionego kolegi zawieszono w niedzielę, bo z powodu intensywnych opadów śniegu ryzyko dla ratowników jest zbyt duże - poinformował burmistrz Lech am Arlberg Ludwig Muxel.

Wszyscy trzej zmarli narciarze mieli ze sobą przeciwlawinowe poduszki powietrzne, które się napełniły, ale zostali tak głęboko zagrzebani w zwałach śniegu, że udusili się.

Natomiast w wypadku, do jakiego doszło w niedzielę na zboczu szczytu Pointe de Cupoire we francuskiej miejscowości Morillon około 20 kilometrów na północny zachód od Chamonix, zginęli dwaj pracownicy ośrodka narciarskiego zajmujący się prewencyjnym strącaniem lawin przy użyciu ładunków wybuchowych. Zdaniem lokalnych władz przyczyną tragedii mogło być przypadkowe przedwczesne zdetonowanie takiego ładunku.

RadioZET.pl/PAP/MK

Oceń