Zamknij

Drastyczny wzrost cen żywności i paliw po próbie atomowej w Korei Północnej

Redakcja
20.09.2017 17:39
Drastyczny wzrost cen żywności i paliw po próbie atomowej w Korei Północnej
fot. Archiwum RadioZET.pl

Drastycznie rosną ceny większości produktów spożywczych i paliw w Korei Północnej po przeprowadzonej 3 września br. szóstej próbie nuklearnej – podaje serwis Daily NK, powołując się na źródła wewnątrz kraju.

Na nuklearnej obsesji Kim Dzong Una najbardziej ucierpieli zwykli mieszkańcy Korei Północnej, którzy muszą uporać się ze znaczącym wzrostem cen paliw, a co za tym idzie niemal wszystkich produktów żywnościowych. Do niedawna jeszcze ceny utrzymywały się na stabilnym poziomie, mimo sankcji ze strony ONZ.

Podwyżki cen

W poniedziałek 18 września br. Reuters informował, że w Pjongjangu i północnych miastach Sinuiju i Hyesan benzyna zdrożała w dniach 7-13 września o ponad 45 proc., a olej napędowy - o ponad 61 proc.

Zagłosuj

Czy Korea Północna stanowi realne zagrożenie?

Liczba głosów:

Celowe działanie?

Niektórzy eksperci twierdzą, że wzrost cen podstawowych produktów miał miejsce jeszcze przed próbą nuklearną – Północnokoreańskie władze prawdopodobnie celowo ograniczyły podaż na rynku po próbie, sądząc, że sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ dotkną ich własne magazyny – ocenił wzrost cen paliw cytowany przez agencję Reutera ekspert od północnokoreańskiego rynku Lee Sang-yong.

Kolejne sankcje

ONZ nałożyła już kolejne sankcje na Koreę Północną za próbę nuklearną. W ich wyniku dostawy ropy naftowej na teren reżimu zostały mocno ograniczone, a dostawy gazu ziemnego całkowicie wstrzymano.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Reuters/strz