Zamknij

Lotnisko Gatwick znów otwarte

Redakcja
21.12.2018 15:26
Lotnisko Gatwick znów otwarte
fot. Kirsty Wigglesworth/AP/Associated Press/East News

Lotnisko Gatwick zostało w piątek otwarte po 36 godzinach chaosu spowodowanego przez drony latające w pobliżu pasa startowego. Minister transportu Wielkiej Brytanii Chris Grayling powiedział, że do ochrony lotniska używany jest obecnie „sprzęt wojskowy”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Po największym od 2010 roku paraliżu drugiego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów lotniska Wielkiej Brytanii około 700 samolotów wystartuje z niego w piątek – poinformował port lotniczy. Mimo to opóźnienia i odwołane loty są nieuniknione. Chaos spowodowany przez nieznanych sprawców sterujących dronami dotknął około 100 tys. pasażerów podróżujących w okresie świąt.

„Pasażerowie są bezpieczni”

– Myślę, że pasażerowie są bezpieczni – ocenił Grayling cytowany przez agencję Reutera.

Zobacz także

– Taki incydent jest bez precedensu na świecie – dodał. Powiedział też, że port lotniczy jest chroniony przy pomocy „sprzętu wojskowego”, nie podał jednak, o jaki konkretnie sprzęt chodzi.

Zobacz także

Motywacja osoby albo osób stojących za akcją z użyciem dronów nie jest znana. Policja mówi, że nic nie wskazuje na to, by był to atak terrorystyczny. Według BBC operatorom dronów może grozić do pięciu lat więzienia. Policja podkreśla, że loty dronów w pobliżu Gatwick są „rozmyślnym aktem mającym na celu zakłócenie działania portu lotniczego”.

Zobacz także

Lotnisko Gatwick odwołało w czwartek wszystkie loty.

RadioZET/PAP/JZ