Zamknij

Duda przekona Erdogana do rozszerzenia NATO? „Zakładamy, że się uda”

13.05.2022 18:35
Andrzej Duda i Recep Tayyip Erdogan
fot. ADEM ALTAN/AFP/East News

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jego kraj mógłby zawetować wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. Szef BBN Paweł Soloch poinformował, że Polska będzie rozmawiać w tej sprawie z Turcją i zakłada, że uda się ją przekonać.

Wojna w Ukrainie wywróciła do góry nogami porządek bezpieczeństwa w Europie. NATO znacznie zwiększyło liczbę oddziałów stacjonujących na wschodniej flance, w tym w Polsce. W odpowiedzi na rosyjską agresję akcesję do Sojuszu zapowiedziały także Szwecja i Finlandia.

Stanowczy sprzeciw przeciw takiemu rozwoju sytuacji wyraziła Rosja, wskazując, że będzie zmuszona do zwiększenia obecności militarnej przy fińskiej granicy. Niespodziewanie możliwość zablokowania wejścia nowych krajów do NATO zapowiedziała Turcja, tłumacząc, że Szwecja i Finlandia „są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych”.

Polska przekona Turcję do przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO? Duda gotowy do rozmów

- Śledzimy wydarzenia dotyczące Szwecji i Finlandii, ale nie mamy pozytywnej opinii – powiedział Erdogan dziennikarzom w Stambule.

Każda decyzja o rozszerzeniu musi być podjęta za jednomyślną zgodą jej członków. Wcześniej podejrzewano, że sprzeciw wobec przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO może nadejść z Węgier. Weto Turcji znaczyłoby, że wnioski nowych krajów o przyjęcie Sojusz musiałby odrzucić.

- Jeżeli będzie taka potrzeba, pan prezydent Andrzej Duda będzie bezpośrednio rozmawiał z prezydentem Turcji – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Soloch stwierdził, że problem wydaje się leżeć w kwestii definicji terroryzmu oraz sprawie kurdyjskiej, która „cyklicznie pojawia przy okazji decyzji podejmowanych przez NATO”.

- Przypomnę, że przy okazji szczytu NATO w Londynie pan prezydent doprowadził do wyrażenia zgody przez Turcję, nieblokowania planów ewentualnościowych, czyli planów reagowania NATO-wskiego. Zakładamy, że tutaj w tym procesie również uda nam się przekonać sojuszników tureckich do wyrażenia zgody na akcesję Finlandii i Szwecji - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C