Duńczyk przeszedł szkolenie w Państwie Islamskim. Sąd odebrał mu obywatelstwo

14.11.2017 23:09

25-letni Duńczyk na własne życzenie przeszedł szkolenie bojowe zorganizowane przez tzw. Państwo Islamskie. Decyzją Sądu Najwyższego zostało mu odebrane obywatelstwo.

Duńczyk przeszedł szkolenie w Państwie Islamskim. Sąd odebrał mu obywatelstwo fot. Archiwum RadioZET.pl

Do sądu najwyższej instancji trafiła sprawa 25-letniego obywatela Danii, któremu udowodniono odbycie szkolenia bojowego, które organizowali terroryści z tzw. Państwa Islamskego. – Skazany, który urodził się w Danii i posiada również obywatelstwo Turcji, zostanie po odbyciu kary wydalony – poinformowała rzeczniczka sądu.

Dwa wyjazdy do Syrii

Skazany w 2013 i 2015 roku wyjeżdżał do Syrii, gdzie przeszedł szkolenie w zakresie posługiwania się bronią i został wcielony w szeregi armii kalifatu. Ponadto Duńczyk wsparł kwotą około 20 tys. koron duńskich (11 tys. złotych) konta islamskich organizacji terrorystycznych.

Stracił obywatelstwo

To pierwszy przypadek, gdy obywatel Danii traci paszport za działalność wspierającą terroryzm. Ponadto skazanemu udowodniono to, że publicznie wychwalał dokonane w 2015 roku w Kopenhadze zamachy terrorystyczne, w których zastrzelono dwie osoby.

RadioZET.pl/Polsat News/strz

Oceń