Zamknij

60 rosyjskich dyplomatów wydalonych z USA. Zamykają konsulat w Seattle

Redakcja
26.03.2018 16:30
Biały Dom
fot. Shutterstock

Donald Trump zarządził zamknięcie rosyjskiego konsulatu generalnego w Seattle w związku ze sprawą Siergieja Skripala. Wydalonych zostanie 60 rosyjskich dyplomatów.

Jest zdecydowana reakcja Stanów Zjednoczonych w związku z głośną sprawą Siergieja Skripala. — Dzisiejsze działania sprawiają, że Stany Zjednoczone są bezpieczniejsze, ograniczając zdolność Rosji do szpiegowania Amerykanów i prowadzenia tajnych operacji — czytamy w komunikacie Białego Domu.

Sprawa Siergieja Skripala

Zamknięcie konsulatu ma związek z faktem, że w pobliżu znajduje się baza amerykańskich okrętów podwodnych, nosicieli rakiet balistycznych Trident, a także zakłady lotnicze Boeinga.

Waszyngton nie ukrywa, że decyzja jest odpowiedzią na działania Rosjan. — Tymi krokami Stany Zjednoczone oraz nasi sojusznicy i partnerzy pokazują jasno Rosji, że jej działania mają konsekwencje. USA są gotowe do współpracy, by budować lepsze relacje z Rosją, ale to wydarzyć się może jedynie, jeśli rosyjski rząd zmieni swoje postępowanie — podaje Biały Dom.

Trump zamyka konsulat

Siergier Skripal, były pułkownik GRU, został w 2006 r. skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Cztery lata później wymieniono go w akcji wymiany szpiegów i zamieszkał w Salisbury na południowy zachód od Londynu. 4 marca br. wraz z córką trafili w stanie krytycznym do szpitala. Śledztwo wykazało, że próba otrucia odbyła się przy użyciu rosyjskiej broni chemicznej.

RadioZET.pl/PAP/rp.pl/strz