Zamknij

Dziewczyna Pratasiewicza zatrzymana razem z nim. Jest apel o jej uwolnienie

24.05.2021 12:41

Europejski Uniwersytet Humanistyczny (EHU) – białoruska uczelnia działająca na emigracji w Wilnie - wezwał w poniedziałek społeczność międzynarodową do podjęcia działań w celu uwolnienia jego studentki, 23-letniej Sofii Sapiegi, zatrzymanej w niedzielę w Mińsku wraz ze swoim chłopakiem, białoruskim opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem.

Dziewczyna Pratasiewicza Sofia Sapiega zatrzymana
fot. Facebook @EHUOfficial

Samolot lecący z Aten lądował awaryjnie w Mińsku w niedzielę po informacji o rzekomej bombie na pokładzie. Linie Ryanair poinformowały, że polecenie lądowania otrzymały od kontrolerów lotów na lotnisku w Mińsku. Informacja o bombie po sprawdzeniu samolotu nie potwierdziła się - w środku nie znaleziono niczego podejrzanego. Ostatecznie samolot po 7 godzinach oczekiwania odleciał do Wilna, gdzie wylądował ok. 21:30. 

Raman Pratasiewicz zatrzymany w Mińsku

Jednak w stolicy Białorusi zatrzymany został i wyprowadzony z samolotu żyjący na emigracji opozycyjny dziennikarz, bloger i aktywista Raman Pratasiewicz, który poszukiwany był przez białoruskie organy ścigania listem gończym. W niedzielę pisaliśmy, że nie tylko on nie wsiadł z powrotem do samolotu.

Jedną z osób, które zostały również zatrzymane przez białoruskie władze, jest Sofia Sapiega. 23-letnia obywatelska Rosji prywatnie jest dziewczyną Pratasiewicza. O niej właśnie mówił m.in. Franak Viacorka, doradca działaczki opozycyjnej i kandydatki w zeszłorocznych wyborach prezydenckich Swietłany Cichanouskiej. 

Jak stwierdził w rozmowie BBC Radio 's Today, Sapiega "nie była zaangażowana" w sprawy, którymi zajmował się Pratasiewicz, ale służby "będą ją ścigać, bo to bliska mu osoba". Do podjęcia działań w celu uwolnienia kobiety wezwały władze Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego (EHU) – białoruska uczelnia działająca na emigracji w Wilnie, na której studiuje Sapiega. 

Dziewczyna Pratasiewicza zatrzymana razem z nim. Jest apel uczelni z Wilna

„Sofia Sapiega jest obywatelką Federacji Rosyjskiej i studentką zintegrowanego programu studiów <<Prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej>>. Po powrocie z wakacji z młodym mężczyzną Sofia planowała obronić pracę magisterską w Wilnie” - czytamy w oświadczeniu EHU. Wskazuje się w nim, że Sofia „w społeczności uniwersyteckiej wyróżniała się wynikami w nauce i nienaganną reputacją”.

Społeczność EHU stanowczo potępia bezkarność białoruskich władz i domaga się od Białorusi przestrzegania międzynarodowych zobowiązań oraz zagwarantowania obywatelom praw i wolności zapisanych w białoruskiej konstytucji. Solidaryzujemy się ze wszystkimi nielegalnie przetrzymywanymi i prześladowanymi politycznie mieszkańcami Białorusi. Protestujemy przeciwko nieuzasadnionemu zatrzymaniu Sofii Sapiegi, członkini społeczności EHU oświadczenie EHU ws. Sofiji Sapiegi

Europejski Uniwersytet Humanistyczny, działający w Wilnie od 16 lat, to jedyna na świecie szkoła wyższa z białoruskim jako językiem nauczania, trafiają tam m.in. studenci relegowani z uczelni na Białorusi za działalność lub poglądy opozycyjne.

RadioZET.pl/PAP/bbc.com