Zamknij

Atak na posterunek ONZ. Nie żyje kilka osób

Redakcja
20.01.2019 18:13
 Atak na posterunek ONZ. Nie żyje kilka osób
fot. Getmilitaryphotos/shutterstock

Podczas niedzielnego ataku na posterunek sił pokojowych ONZ w północnym Mali zginęło co najmniej ośmiu żołnierzy. Napastnicy - jak się podejrzewa, byli to islamiści - przeprowadzili atak z użyciem pojazdów, na których zamontowane były karabiny maszynowe.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku 

O ataku poinformowała misja pokojowa ONZ w Mali - MINSUMA. Agencja dpa pisze, powołując się na "wysokiego rangą urzędnika", że wszyscy żołnierze ONZ, którzy zginęli, pochodzili z Czadu. Zabitych zostało też wielu napastników.

Prawdopodobnie byli to dżihadyści

Tożsamość napastników nie jest na razie znana. W północnym Mali, gdzie stacjonują siły ONZ i wojska francuskie, wielkim zagrożeniem są ugrupowania dżihadystów.

Zobacz także

Rozpoczęta w grudniu 2012 roku ofensywa dżihadystów na stolicę Mali, Bamako, doprowadziła do francuskiej interwencji zbrojnej, znanej pod nazwą Operacja Serwal. Wojska francuskie, wsparte przez żołnierzy kilku krajów afrykańskich, w tym przede wszystkim Czadu, rozbiły dżihadystów i doprowadziły do względnej stabilizacji, która pozwoliła na przeprowadzenie wyborów latem 2013 roku. Wciąż dochodzi tam jednak do starć z dżihadystami. Wojska ONZ, które w Mali przebywają od kwietnia 2013 r., straciły tam już ponad 100 żołnierzy.

Zobacz także

RadioZET/PAP/JZ