Zamknij

Edourad Philippe nowym premierem Francji

Redakcja
15.05.2017 16:42
Francja
fot. East News

Prezydent Francji Emmanuel Macron mianował szefem rządu polityka spoza swego obozu, deputowanego partii Republikanie, 46-letniego Edouarda Philippe'a - poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski. To bezprecedensowe posunięcie w historii V Republiki.

Mianowanie Philippe'a szefem rządu jest jasnym sygnałem, że prezydent chce przyciągnąć do swego centrowego obozu część prawicy, co powinno mu ułatwić budowanie szerokiej koalicji parlamentarnej po czerwcowych wyborach do Zgromadzenia Narodowego - komentuje agencja AFP.

Kim jest Edouard Philippe?

Nowy premier jest stosunkowo mało znanym politykiem, związanym z centroprawicowymi Republikanami, a dokładniej z umiarkowaną, centrową frakcją tej partii.

Zmieniał już wcześniej barwy polityczne: jako młody człowiek związany był z socjalistami i opowiadał się za socjaldemokratycznym programem byłego premiera Michela Rocarda. Z czasem Philippe przyłączył się do centroprawicy. Był do tej pory deputowanym Republikanów i merem Hawru.

Współpraca z prawicą w kontekście wyborów

Prócz szans na pozyskanie głosów centroprawicy w wyborach parlamentarnych, nominowanie Philippe'a na stanowisko szefa rządu daje Macronowi jeszcze inne korzyści - pisze Associated Press. Nowy premier wzmocni młodzieńczy wizerunek obozu Macrona. Wybór stosunkowo nieznanego polityka spełnia też przedwyborcze obietnice prezydenta dotyczące przekazania władzy osobom, które nie piastowały przez dłuższy czas pierwszoplanowych funkcji politycznych.

Philippe był od kilku dni uznawany przez media za najbardziej prawdopodobnego kandydata na szefa rządu, a rozgłośnia RTL podała już w piątek, że zostanie premierem, miało bowiem dojść w tej sprawie do porozumienia Macrona z jednym z liderów Republikanów, byłym premierem Alainem Juppe.

Pełny gabinet jeszcze w tym tygodniu

Skład nowego rządu najprawdopodobniej będzie znany we wtorek i będzie to kolejny test tego, jak dalece Macronowi uda się przebudować scenę polityczną we Francji - komentuje AFP.

Zgodnie z konstytucją, prezydent stoi we Francji na czele państwa i rządu; cieszy się swobodą w mianowaniu szefa rządu i członków gabinetu, ale by efektywnie rządzić rząd potrzebuje poparcia większości parlamentarnej. W środę do dymisji podał się dotychczasowy rząd z premierem Bernardem Cazeneuve'em na czele. W czerwcu we Francji odbędą się wybory parlamentarne.

RadioZET.pl/PAP/MP