Zamknij

Nożownik zaatakował turystów w Egipcie. MSZ: Nie ucierpiał żaden Polak

Redakcja
14.07.2017 17:08

Nożownik zaatakował turystów w Egipcie. Są zabici i ranni. Ucierpieli m.in. turyści z Ukrainy. Początkowo podano informację o rannym Polaku. MSZ dementuje te doniesienia.

Hurghada
fot. Twitter

Dwaj ukraińscy turyści zginęli, a czterej inni obcokrajowcy zostali ranni w piątek podczas ataku nożownika w miejscowości wypoczynkowej Hurghada na wschodzie Egiptu - wynika z informacji podanych przez MSW i źródła w egipskich służbach bezpieczeństwa.

Wstępne ustalenia wskazują na to, że sprawca ataku dostał się na teren ośrodka wypoczynkowego, przypłynąwszy do niego morzem z położonej w pobliżu plaży publicznej - przekazał egipski resort spraw wewnętrznych w wydanym komunikacie. Jak podkreślono, na razie nieznany jest motyw ataku.

Napływają również nowe informacje dotyczące czterech osób rannych w ataku. Wcześniej agencje podawały za anonimowymi przedstawicielami egipskiego MSW i sił bezpieczeństwa, że obrażenia odnieśli trzej Serbowie i osoba z Polski. Tymczasem w najnowszych relacjach mowa jest o rannych obywatelach Czech i Ukrainy. Rzecznik czeskiego MSZ potwierdził, że na skutek tej napaści obrażenia odniosła jedna Czeszka. - Sprzeczne, napływające po sobie informacje, świadczą o zamęcie panującym zaraz po ataku - podkreśla Associated Press.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało na Twitterze, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez miejscowe służby w Egipcie, nie potwierdza się, że w ataku nożownika w Hurghadzie na wschodzie Egiptu ucierpiał polski obywatel. "Zgodnie z informacjami przekazanymi przez miejscowe służby @PLinEgypt nie potwierdza się, że w zdarzeniu w #Hurghada ucierpiał obywatel RP" - napisano na Twitterze MSZ.

 

Jak oświadczyła strona egipska, wstępne ustalenia wskazują, że sprawca ataku dostał się do hotelu na terenie jednego z ośrodków wypoczynkowych, przypłynąwszy do niego morzem z położonej w pobliżu plaży publicznej. Egipskie MSW podało, że poszkodowani w ataku turyści zostali przewiezieni do szpitala.

Zaledwie kilka godzin wcześniej w piątek pięciu egipskich policjantów zginęło w Gizie, gdzie domniemani dżihadyści ostrzelali ich radiowóz. Odkąd egipskie wojsko obaliło w 2013 roku prezydenta Mohammeda Mursiego związanego z Bractwem Muzułmańskim, ugrupowania ekstremistyczne w Egipcie nasiliły ataki na siły zbrojne i policję, głównie na półwyspie Synaj.

amr
fot.

Zobacz nasz nowy serwis >> MAM ZDANIE <<

W styczniu 2016 roku dwaj napastnicy, podejrzani o sympatyzowanie z Państwem Islamskim i uzbrojeni w broń palną, nóż oraz pas z ładunkami wybuchowymi ranili na plaży w Hurghadzie dwóch turystów.

RadioZET.pl/pap/maal