Zamknij

Katastrofa śmigłowca w Egipcie. Nie żyje co najmniej 7 osób

12.11.2020 15:29
Katastrofa śmigłowca w Egipcie
fot. AP/East News, zdjęcie ilustracyjne

Siedmiu członków międzynarodowych sił obserwacyjnych MFO, w tym pięciu Amerykanów, Francuz i Czech, zginęło w czwartek w katastrofie śmigłowca w Egipcie – poinformowało izraelskie źródło, nie podając przyczyn katastrofy.

Do katastrofy śmigłowca doszło w czwartek na egipskim półwyspie Synaj. - Jest siedmiu zabitych, w tym pięciu Amerykanów, Francuz i Czech, wszyscy to członkowie wielonarodowych sił odpowiedzialnych za monitorowanie pokoju między Izraelem a Egiptem - przekazało agencji AFP izraelskie źródło.

Ze swojej strony armia izraelska zaoferowała pomoc elitarnej jednostki w ratowaniu rannych na miejscu – powiedział AFP jej rzecznik Jonathan Conricus, nie podając szczegółów. Nie jest jasne, ile osób odniosło obrażenia. - Aktywnie badamy incydent z udziałem jednego z naszych śmigłowców - powiedział znajdujący się w stolicy Egiptu, Kairze, starszy rangą przedstawiciel sił MFO Brad Lynch, również nie ujawniając szczegółów.

Zadaniem wielonarodowych sił obserwacyjnych (Multinational Force and Observers - MFO) jest nadzorowanie realizacji egipsko-izraelskiego układu pokojowego z 1979 roku. Aneksy do tego traktatu przewidują demilitaryzację Synaju, gdzie MFO są rozmieszczone od początku lat 80. XX w., co gwarantuje porozumienie - pisze AFP. Obecnie MFO liczą nieco ponad 1100 żołnierzy różnych narodowości, rozmieszczonych na półwyspie Synaj, gdzie obecnie działają różne grupy zbrojne, w tym lokalny oddział organizacji dżihadystycznej Państwo Islamskie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/AFP