Zamknij

Ostrzelano autobus z pielgrzymami. Nie żyje 7 chrześcijan

Redakcja
02.11.2018 17:37

Co najmniej siedmiu egipskich chrześcijan obrządku koptyjskiego zginęło w zamachu w środkowym Egipcie. W piątek autobus, którym podróżowali, został ostrzelany przez przez grupę uzbrojonych mężczyzn. Koptowie jechali do miejscowości Al-Minja, 250 km na południe od Kairu.

Egipt. Ostrzelano autobus z pielgrzymami. Nie żyje 7 chrześcijan
fot. PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM (ilustracyjne)

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według agencji Reuters, która powołuje się na informacje archidiecezji muhafazy (regionie) Al-Minja, oprócz siedmiu ofiar śmiertelnych 14 osób zostało rannych. Jak pisze AP, miejscowe służby podejrzewają, że za atakiem stoją bojownicy islamscy.

Zobacz także

Ataki na członków Kościoła Koptyjskiego w Egipcie zdarzają się dosyć często.

Ostatni miał miejsce na początku września, także w prowincji Al-Minja, gdy muzułmańscy mieszkańcy wioski Demszaw Haszem splądrowali domy swoich chrześcijańskich sąsiadów, protestując przeciwko wykorzystywaniu domowych pomieszczeń jako miejsc kultu. Ukradziono wówczas dużą ilość biżuterii i pieniędzy, zniszczono sprzęt gospodarstwa domowego i podpalono niektóre nieruchomości. Kilka osób zostało rannych.

Zobacz także

W maju ubiegłego roku, także w Al-Minji, uzbrojeni napastnicy zastrzelili 28 koptyjskich pielgrzymów, w tym dzieci, także podróżujących autokarem. Wówczas rząd egipski odpowiedział atakiem lotniczym na obozy dżihadystów w sąsiedniej Libii.

Mniejszość chrześcijańska w Egipcie stanowi 10 proc. z około 100 milionów mieszkańców tego głównie muzułmańskiego kraju. Koptowie podkreślają, że są dyskryminowani i regularnie padają ofiarą ataków ekstremistów, często w związku z obecnością kościoła w ich wiosce.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD