Zamknij

Kara śmierci 75 razy. Egipski sąd skazał oskarżonych islamistów

Redakcja
28.07.2018 16:50
Egipt. Wyroki śmierci dla 75 osób zatrzymanych po przewrocie wojskowym
fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Egipski sąd skazał 75 islamistów, w tym przywódców Bractwa Muzułmańskiego, na karę śmierci. Tak surowego wyroku i obejmującego tyle osób jednorazowo nie wydano dotąd w historii tego kraju. Oskarżeni usłyszeli zarzuty w związku z zamieszkami politycznymi w 2013 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Łącznie winnych atakowania egipskich policjantów i służb bezpieczeństwa sąd uznał 713 oskarżonych. Skazani na karę śmierci, jak zaznacza agencja AFP, nadal mają możliwość odwołania się od bardzo surowych wyroków.

Zobacz także

Prawo egipskie stanowi, że wszystkie decyzje o egzekucjach są kierowane do Wielkiego Muftiego Egiptu (obecnie jest nim Shawki Allam). Jak dodała AFP, jego opinie nie jest wiążące, ale rzadko wymiar sprawiedliwości się sprzeciwia.

W sobotę na ławie oskarżonych znalazł się również Mahmoud Abu Zeid, znany egipski fotoreporter i laureat wielu międzynarodowych nagród, który aresztowany w 2013. Wyrok w jego sprawie oraz innych osób został odłożony.

Wyroki wydano w sprawie zamieszek pomiędzy egipskimi siłami bezpieczeństwa a zwolennikami obalonego prezydenta Egiptu Muhammada Mursiego z Bractwa Muzułmańskiego. W lipcu 2013 roku władzę w kraju za pomocą zamachu stanu przejęło wojsko, po narastającym kryzysie politycznym spowodowanym konfliktem islamistów z liberałami popieranymi przez armię. 

Zobacz także

Miesiąc później tymczasowe władze przystąpiły do usunięcia dwóch obozów zwolenników Mursiego przy meczecie Rabaa al-Adawija oraz placu Nahda w Kairze. W krwawych starciach z 14 sierpnia 2013 roku, według różnych źródeł, zginęło ponad 620 osób. AFP przypomina, że w kolejnych miesiącach śmierć poniosło kilkaset osób w starciach ulicznych pomiędzy zwolennikami Mursiego a juntą wojskową.

Amnesty International i Human Rights Watch alarmowały, że po roku od odsunięcia Mursiego od władzy, co wydarzyło się 3 lipca 2013 roku, tymczasowe władze wojskowe zatrzymały około 40 tys. osób. Duża część z nich została szybko skazana w masowych procesach na długoletnie więzienie lub wyroki śmierci.

Do tej pory wykonano 26 egzekucji osób skazanych za zamieszki sprzed pięciu lat.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PTD