Egzekucja 49-latka wstrzymana w ostatniej chwili. Udowodnili, że może być niewinny

Redakcja
25.08.2017 12:57
Egzekucja 49-latka wstrzymana w ostatniej chwili. Udowodnili, że może być niewinny
fot. Twitter

49-letni Marcellus Williams został skazany na karę śmierci za zabójstwo dziennikarki Felicii Gayle. Gdy Amerykanin miał zostać stracony, gubernator stanu Missouri, na cztery godziny przed wykonaniem wyroku, zdecydował, że wstrzyma jego wykonanie. Niejasności w tej sprawie wywołały społeczne protesty.

Marcellus Williams został skazany w 2001 roku na karę śmierci za zabójstwo reporterki lokalnej gazety Felicii Gayle z 1998 roku. Kobieta 43 razy została ugodzona nożem, a głównym dowodem w sprawie były zeznania świadków.

Niejasne okoliczności zabójstwa

Przykład Marcellusa Williamsa to dobry argument dla przeciwników kary śmierci. Po latach spędzonych przez Williamsa w celi śmierci okazało się, że 49-latek może być niewinny. Dokładne badania DNA wykazały, że materiał genetyczny znaleziony na nożu, którym zabito Felicię Gayle, należy do innego człowieka. Obrona już w 2015 r. apelowała do Sądu Najwyższego o odroczenie wykonania wyroku, jednak spotkali się z odmową.

Protesty społeczne

W USA 200 tys. obywateli podpisało się pod petycją o wstrzymanie wykonania wyroku kary śmierci na skazanym. Ponowne badania DNA pokazały, że jest duże prawdopodobieństwo, że Williams nie jest winny śmierci dziennikarki.

W ostatniej chwili...

Gubernator stanu Missouri dosłownie w ostatniej chwili – bo cztery godziny przed wykonaniem wyroku – wstrzymał stracenie 49-latka. Teraz ma zostać powołany nowy zespół biegłych, który ponownie zbada okoliczności śmierci Gayle.

W tej sprawie nie było wątpliwości:

Zobacz także

RadioZET.pl/Wp.pl/Newsweek/strz