Zamknij

Potężny huk i zielony kolor błysku. Na niebie eksplodował meteoryt

18.01.2021 21:25
Meteoryt
fot. YouTube.com/El Mundo

Obiekt, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek nad północno-zachodnią granicą Hiszpanii i Portugalii, mógł być dużym meteorytem, a nawet fragmentem komety - twierdzą astrofizycy i amatorzy oglądania nieboskłonu.

Świadkowie eksplozji, która najlepiej była widziana nad hiszpańskimi prowincjami Pontevedra i Lugo, twierdzą, że wybuchowi towarzyszył silny hałas, a także nietypowy, zielony kolor błysku. Według portalu “El Progreso” do eksplozji nad północno-zachodnią częścią Półwyspu Iberyjskiego doszło o godzinie 1.10 w poniedziałek 18 stycznia, a prawdopodobny meteoryt rozbił się na wiele drobnych kawałków przed upadkiem na Ziemię.

Meteoryt eksplodował przy granicy Hiszpanii i Portugalii

W ocenie astrofizyka Ramona Allera z uniwersytetu w Santiago de Compostela (USC) obiekt, który wybuchł nad regionem Galicji, był “kosmicznym kamieniem”, który uległ rozpadowi po wejściu w atmosferę. Ekspert potwierdził, że w wielu domach z powodu siły eksplozji ''zadrżały szyby w oknach''. Aller wskazał, że prawdopodobnym miejscem upadku fragmentów meteorytu była prowincja Leon, na północnym zachodzie Hiszpanii.

Z kolei według źródeł, na które powołuje się agencja Europa Press, eksplozja zarejestrowana przez obserwatoria astronomiczne oddalone od miejsca zdarzenia o ponad 500 km, mogła być wybuchem ''skały kosmicznej'', która oderwała się od jednej z komet.

Ostatnim dużym fenomenem nad iberyjskim niebem była listopadowa eksplozja meteorytu, który spadł na terenie dystryktu Evora, we wschodniej Portugalii. Pędzący z prędkością 227 tys. km obiekt również widziany był w różnych częściach Półwyspu Iberyjskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP