Zamknij

Eksplozja w kopalni. Około 80 górników uwięzionych pod ziemią

Redakcja
03.05.2017 17:44
Eksplozja w kopalni. Około 80 górników uwięzionych pod ziemią
fot. Youtube

Około 80 górników zostało uwięzionych pod ziemią w wyniku eksplozji w kopalni węgla na północy Iranu. Mimo akcji ratunkowej nie obyło się bez ofiar śmiertelnych.

W godzinie 12.45 czasu lokalnego pod ziemią w kopalni w Azadszar w prowincji Golestan przy granicy z Turkmenistanem miał miejsce wybuch. Jak podaje Agencja Fars, kilku górników udało się ewakuować z zawalonej kopalni, ale około 80 wciąż jest pod ziemią. Inne agencje mówią o co najmniej 50 lub co najmniej 70 uwięzionych osobach. O co najmniej dwóch zabitych poinformowała anglojęzyczna Press TV.

Górnicy zostali zasypani w dwóch częściach kopalni. – 40 górników zostało zablokowanych w jednej części kopalni, a 30-40 w drugiej - powiedział szef krajowej agencji zarządzania kryzysowego Pirhosejn Kuliwand, cytowany przez irańskie agencje Fars i ISNA.

W kopalni pracuje około 500 osób

Jak na razie nie udało się ustalić co było przyczyną wybuchu. Kopalnia w której miała miejse eksplozja zatrudnia około 500 osób.

Iran rocznie zużywa ok. 2,5 mln ton węgla, na którym w dużej mierze opiera się irański przemysł stalowy. W ubiegłym roku w irańskich kopalniach wydobyto ok. 1,7 mln ton węgla, a reszta potrzebnego surowca jest importowana – podaje PAP.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz