Zamknij

Katastrofa ekologiczna na morzu. Słynne wyspy zagrożone wyciekiem paliwa

24.12.2019 14:59
Katastrofa ekologiczna na morzu. Słynne wyspy zagrożone wyciekiem paliwa
fot. HO/AFP/East News

Trwa dramatyczna walka o ocalenie ekosystemu wysp Galapagos – alarmują zagraniczne media. Wszystko za sprawą ogromnego wycieku paliwa, do którego doszło wskutek zatonięcia frachtowca.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Warto przypomnieć, że Żółwie Wyspy – czyli Galapagos – znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na archipelagu Galapagos żyje wiele rzadkich gatunków zwierząt, między innymi legwany galapagoskie, legwany morskie i zięby Darwina.

Zobacz także

Ekosystem Żółwich Wysp, przez awarie takie jak ta, może ulec drastycznym zniszczeniom. W ciągu ostatnich kilku lat do wód okalających wybrzeże archipelagu dostały się dziesiątki litrów paliwa.

Zobacz także

Tysiące litrów paliwa przedostały się do morza

Do tragicznego wypadku doszło w porcie San Cristóbal. W trakcie ładowania kontenerów z paliwem na frachtowiec, załamał się dźwig. W wyniku upadku kontenera do wody, zatonął również sam statek. W jego zbiorniku znajdowało się 25 000 litrów ciekłego paliwa. Substancja zaczęła przedostawać się wprost do wody.

Zobacz także

Rząd Ekwadoru ogłosił stan zagrożenia. Władze walczą z wyciekiem, m.in. budując specjalne bariery, które mają zatrzymać przepływ paliwa do wody.

Prezydent kraju Lenin Moreno poinformował, że powoli udaje się opanować katastrofę.

Zobacz także

RadioZET.pl/rp.pl/o2.pl/nytimes.com/ABC News

C