Zamknij

80 migrantów zaatakowanych po zabójstwie ciężarnej kobiety

Redakcja
22.01.2019 09:41

Co najmniej 80 Wenezuelczyków mieszkających w Ekwadorze padło ofiarami agresji ze strony Ekwadorczyków. Do ataku doszło po tym, jak w sobotę Wenezuelczyk zamordował swą partnerkę będącą w ciąży – poinformowało EFE w poniedziałek.

80 migrantów zaatakowanych po zabójstwie ciężarnej kobiety
fot. AP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Rzucano w nich kamieniami, zostali pobici, w wielu miastach w kraju. 82 osoby zostały zaatakowane i są ranne – powiedział Eduardo Febres Cordero, szef organizacji „Wenezuelczycy poza granicami”, i dodał, że do ataków w miejscowości Ibarra doszło po zamordowaniu w sobotę ciężarnej kobiety i po wypowiedzi prezydenta Ekwadoru Lenina Moreno.

Po tej zbrodni Moreno zauważył, że Ekwador otworzył się dla Wenezuelczyków, ale „nie poświęci swojego bezpieczeństwa”. Oświadczenie to krytykowane było przez organizacje praw człowieka, które postrzegają te słowa jako „przyzwolenie” na ataki na migrantów z Wenezueli.

Zobacz także

– Nie możemy stygmatyzować wenezuelskiej społeczności za to, czego dokonał jeden osobnik – powiedział Febres Cordero w wywiadzie dla EFE.

Napastnik, który zamordował kobietę, był jej partnerem i został ujęty.

Organizacje proimigranckie również mówią o czterech Wenezuelczykach, którzy ponieśli śmierć w Ibarra, jednak policja kategorycznie temu zaprzecza.

W poniedziałek co najmniej 100 osób wzięło udział w marszu upamiętniającym zamordowaną kobietę. W trakcie marszu niektórzy wznosili okrzyki „Wenezuelczycy won!”.

Kobietobójstwa (hiszp. feminicidio – zabójstw kobiet w wieku 15 lat i starszych, zamordowanych z powodu płci) są plagą w Ameryce Łacińskiej.

CEPAL (Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów) podała, że w 19 krajach w Ameryki Łacińskiej i na Karaibach w 2017 roku doszło do 2559 przypadków kobietobójstwa. Jeśli do tych danych doliczymy przypadki zabójstw z kolejnych czterech krajów z tego regionu, które rejestrują tylko zabójstwa kobiet popełnione przez partnera lub byłego partnera kobiety, to liczba ta wzrasta do 2795.

Zobacz także

Jak w grudniu 2018 r. podał „The Wall Street Journal”, np. w Salwadorze, kraju liczącym 6,3 mln mieszkańców, liczba zabójstw, których ofiarami padają kobiety, od roku 2013 wzrosła ponad dwukrotnie do 469 w roku 2017, a wskaźnik zgonów na 100.000 kobiet jest ponad sześciokrotnie wyższy niż w Stanach Zjednoczonych.

Jak podaje CEPAL (dane z 2016 r.), wskaźnik zgonów na 100 000 kobiet dla krajów z regionu kształtują się następująco: Salvador (10,2), Honduras (5,8) Belize (4,8), Trynidad i Tobago (3,0), Gwatemala (2,6).

RadioZET.pl/PAP/BM