Zamknij

Krwawe zamieszki w więzieniu. Ponad 100 ofiar śmiertelnych walki gangów

30.09.2021 06:46

Liczba ofiar śmiertelnych w walce gangów w zakładzie karnym w nadmorskim mieście Guayaquil w zachodnim Ekwadorze wzrosła do ponad 100 - podała w środę służba więzienna tego kraju. 

Ekwador
fot. AP/Associated Press/East News

Ekwador. Tamtejsze krajowe biuro więziennictwa (SNAI) poinformowało w środę w mediach społecznościowych, że "w chwili obecnej potwierdzono ponad 100 zabitych i 52 rannych" we wtorkowym starciu w więzieniu w Guayas.

Wcześniej potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych wynosiła 30, ale regionalny komendant policji Fausto Buenano powiedział, że ciała znalezione w kanalizacji więzienia są nadal identyfikowane.

Ekwador. Krwawe zamieszki w więzieniu. Nie żyje 100 osób

Komendant policji Fabian Bustos powiedział, że we wtorek po pięciu godzinach policja i wojsko odzyskały kontrolę nad więzieniem. Obecnie placówka jest otoczona przez żołnierzy i pojazdy opancerzone. Przed nim stoją karetki pogotowia i gromadzą się krewni więźniów oczekujący na wieści o bliskich, którzy są w środku.

Pułkownik Mario Pazmino, były dyrektor ekwadorskiego wywiadu wojskowego, powiedział w rozmowie z agencją Associated Press, że krwawe walki pokazują, że „transnarodowa przestępczość zorganizowana przeniknęła strukturę” ekwadorskiego systemu więziennego, dodając, że meksykańskie kartele Sinaloa i Jalisco New Generation działają za pośrednictwem lokalnych gangów.

W ekwadorskich więzieniach przebywa ok. 39 tys. więźniów. W lutym i w lipcu w kilku więzieniach doszło do rozruchów. Podczas lutowych zamieszek w więzieniach w miejscowościach Guayaquil, Cuenca i Latacunga, w których przetrzymywanych jest 70 proc. z całej liczby osadzonych, zginęło 79 osób. Podczas zajść w lipcu życie straciło 21 osób.

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso obiecał w sierpniu, że władze przeznaczą więcej funduszy na poprawę sytuacji w więziennictwie. Zgodnie z przedstawionym przez niego planem w zakładach karnych miały powstać nowe dziedzińce spacerowe, ulepszony miał być też system bezpieczeństwa i nadzoru. Zmiany w ekwadorskim więziennictwie wprowadzane są jednak zbyt wolno, by możliwe było choćby częściowe rozładowanie przepełnionych cel - pisze Reuters.

RadioZET.pl/PAP/Twitter