Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

To już koniec "El Chapo". Narkotykowy baron wróci za kratki. Możliwe, że na zawsze

12.02.2019 20:50
xxx wiadomosci

Meksykański baron narkotykowy Joaquin "El Chapo" Guzmán został we wtorek uznany przez ławę przysięgłych w Nowym Jorku winnym wszystkich zarzucanych mu czynów.

To już koniec "El Chapo". Narkotykowy baron wróci za kratki. Możliwe, że na zawsze fot. PAP/EPA/JOSE MENDEZ

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

61-letniemu Guzmanowi postawiono 10 zarzutów dotyczących m.in. kierowania wielką siatką przestępczą, przemycania do USA ton kokainy, heroiny, marihuany i metamfetaminy, posiadania broni, licznych zabójstw i ich zlecania oraz prania brudnych pieniędzy.

"El Chapo" - najpotężniejszy boss narkotykowy dostanie dożywocie?

"El Chapo" to jeden z najbardziej znanych baronów narkotykowych i boss meksykańskiego kartelu Sinaloa, z którego rąk zginęły tysiące ludzi. Guzmán przez lata na narkobiznesie zarobił 14 miliardów dolarów.

"El Chapo" niejednokrotnie wymykał się wymiarowi sprawiedliwości. Dwukrotnie udało mu się uciec z meksykańskich więzień, co okryło hańbą tamtejsze władze. Ostatecznie schwytano go w 2016 roku. Rok później „El Chapo” został ekstradowany do USA. Proces, w którym zeznawało 56 osób, trwał 11 tygodni. Jednym ze świadków był były ochroniarz „El Chapo”, który zeznał, że jego szef torturował swoje ofiary. Wśród nich były dzieci.

Adwokaci bronili go, przekonując, że Guzmán jest w tym procesie wyłącznie kozłem ofiarnym skorumpowanych władz Meksyku, a prawdziwym szefem kartelu Sinaloa jest wciąż ścigany Ismael "El Mayo" Zambada.

Guzmán  usłyszy wyrok 25 czerwca. Grozi mu dożywocie. 61-letni boss narkotykowy może trafić do amerykańskiego więzienia o zaostrzonym rygorze.

RadioZET.pl/lavanguardia.com/CNN/PAP/MK

Oceń