Zamknij

21-letni sprawca masakry w El Paso opublikował manifest. Zabił 20 osób

04.08.2019 10:33
El Paso. Strzelanina w supermarkecie. Sprawca opublikował na Facebooku manifest
fot. JOEL ANGEL JUAREZ/AFP/East News

W strzelaninie w supermarkecie Walmart w El Paso niedaleko granicy z Meksykiem zginęło 20 osób, a 26 osób odniosło rany – poinformowały władze Teksasu. Napastnik to 21-latek. Przed strzelaniną opublikował w sieci pełen nienawiści manifest.

Do strzelaniny doszło w sobotę o godz. 10.35 czasu lokalnego (17.35 w Polsce). Początkowo policja otrzymywała sygnały o kilku strzelcach, co sprawiło, że akcja służb była prowadzona w kilku miejscach, w tym - w galerii handlowej Cielo Vista Mall. W sobotę wieczorem informowano o kilku ofiarach śmiertelnych, w niedzielę wiemy już, że jest ich znacznie więcej. Szef Policji w El Paso Greg Allen potwierdził, że zginęło 20 osób w różnym wieku.  Wiadomo, że wśród ofiar były trzy osoby pochodzące z Meksyku.

Zobacz także

Mówiąc o ofiarach, Allen nie krył emocji. Przypomniał, że Teksas jest stanem, w którym obowiązuje kara śmierci. Wyraził nadzieję, że sprawca nie uniknie takiej właśnie kary. Zanim to jednak nastąpi, odbędzie się dochodzenie i o wszystkim zadecyduje sąd.

"Strzelanina w El Paso to nie tylko wydarzenie tragiczne, ale też akt tchórzostwa. (...) Nie ma powodów czy wymówek, które usprawiedliwiłyby zabijanie niewinnych ludzi" – napisał na Twitterze Donald Trump. Prezydent USA dodał we wcześniejszym tweecie, że rozmawiał z gubernatorem Teksasu Gregiem Abbottem, któremu obiecał pełne wsparcie ze strony rządu federalnego.

Sprawdza strzelaniny w El Paso opublikował manifest na Facebooku

Napastnik został zatrzymany. "Oddał się w ręce policji bez żadnego strzału; żaden z funkcjonariuszy nie jest ranny" - poinformował rzecznik policji w El Paso, sierżant Robert Gomez.

To 21-letni Patrick Crusius z oddalonego o ponad 1 tys. km od El Paso miasta Allen. Na ten moment nie wiadomo, jakie były motywy jego działania. Wiadomo natomiast, że do strzelaniny przygotowywał się od miesiąca. Na Facebooku opublikował manifest.

Podczas konferencji prasowej zaznaczono, że jest to tekst pełen mowy nienawiści, nawołujący do przemocy, rasistowski, przekonujący o wyższości białych i obfitujący pogróżki wobec różnych mniejszości w USA, w tym wobec imigrantów. Nie cytowano go, bo – jak uznały władze - z pewnością intencją sprawcy było, żeby wszyscy poznali jego treść.

To kolejna już strzelanina w USA w ostatnich dniach. We wtorek dwie osoby zginęły od strzałów w supermarkecie w stanie Missisipi, a kilka dni wcześniej 19-latek otworzył ogień podczas lokalnego festiwalu w niewielkiej miejscowości Gilroy na północy Kalifornii, zabijając trzy osoby. Sprawca został zastrzelony przez wezwanych na miejsce policjantów.

Zobacz także

RadioZET.pl/CNN/PAP