Zamknij

"Opłakujemy Elżbietę Wielką, to najsmutniejszy dzień naszego kraju"

09.09.2022 07:23

"Opłakujemy Elżbietę Wielką, to najsmutniejszy dzień naszego kraju" - napisał były brytyjski premier Boris Johnson w oświadczeniu wydanym po śmierci królowej Elżbiety II.

boris johnson
fot. VICTORIA JONES /AFP /East News

Nie żyje królowa Elżbieta II. Wielka Brytania pogrążona jest w żałobie, a najważniejsze osoby życia publicznego na Wyspach przesyłają swoje kondolencje. "To najsmutniejszy dzień naszego kraju. W sercach każdego z nas jest ból z powodu odejścia naszej królowej, głębokie, osobiste poczucie straty - znacznie mocniejsze być może niż się spodziewaliśmy. (...) Wydawała się tak ponadczasowa i tak wspaniała, że obawiam się, że doszliśmy do przekonania, jak dzieci, że po prostu będzie trwać i trwać" - napisał był premier Boris Johnson.

Boris Johnson: To najsmutniejszy dzień naszego kraju

"Fala za falą żalu przetacza się przez cały świat, z Balmoral - gdzie nasze myśli są z całą rodziną królewską - i przebija się daleko poza ten kraj i przez całą tę wielką Wspólnotę Narodów, do której była tak przywiązana i która odpłacała jej przywiązaniem" - dodał.

"To jest najsmutniejszy dzień naszego kraju, bo miała unikatową i prostą siłę, aby czynić nas szczęśliwymi. To dlatego kochaliśmy ją. To dlatego opłakujemy Elżbietę Wielką, najdłużej panującą i pod wieloma względami najwspanialszą monarchinię w naszej historii" - podkreślił były premier.

Johnson - 14. premier Wielkiej Brytanii w czasie 70-letniego panowania Elżbiety II - we wtorek przed południem został przez nią przyjęty na audiencji w zamku Balmoral w Szkocji, podczas której złożył rezygnację z funkcji szefa rządu.

RadioZET.pl/ Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)