Zamknij

Embargo na ropę, węgiel i gaz z Rosji? Parlament Europejski przyjął rezolucję

PAP
07.04.2022 13:19

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji domaga się pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu.

PE chce embarga na surowce energetyczne z Rosji
fot. AP/Associated Press/East News

W rezolucji przyjętej podczas sesji plenarnej w Strasburgu 513 głosami za, przy 22 przeciw i 19 wstrzymujących się, europosłowie wzywają do dalszych sankcji na Rosję, w tym „natychmiastowego wprowadzenia pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu”.

"Powinien temu towarzyszyć plan zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE”, a także strategia „cofnięcia sankcji w przypadku podjęcia przez Rosję kroków w kierunku przywrócenia niepodległości, suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach i całkowitego usunięcia wojsk z terytorium Ukrainy” - wskazali eurodeputowani.

PE chce embarga na surowce energetyczne z Rosji

Parlament Europejski domaga się również przyspieszenia procesu uzupełniania strategicznych rezerw gazu w UE, żeby gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa miały wystarczającą jego ilość na kolejny sezon grzewczy. Stanowisko PE, przyjęte w trybie pilnym, będzie teraz negocjowane z ministrami krajów UE (Radą). Posłowie chcą ustanowić obowiązkowy minimalny poziom 80 proc. gazu w magazynach do 1 listopada 2022 roku i 90 proc. w kolejnych latach, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i chronić Europejczyków przed ewentualnymi szokami podażowymi.

PE przyjął stanowisko 516 głosami za, przy 25 głosach przeciwnych i 15 wstrzymujących się, przyznając komisji parlamentarnej mandat do prowadzenia negocjacji. Negocjacje będą mogły się rozpocząć, jak tylko ministrowie UE uzgodnią swoje stanowisko.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

- Ta kluczowa propozycja legislacyjna dotyczy nie tylko nowych i bardzo potrzebnych przepisów prawnych, chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie dostaw gazu na przyszłą zimę - powiedział Jerzy Buzek (PO, EPL), który kieruje zespołem negocjacyjnym Parlamentu Europejskiego. - Tego właśnie oczekują dziś od Unii Europejskiej nasi obywatele, gospodarstwa domowe, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz przemysł. Musimy sprostać tym oczekiwaniom i jesteśmy gotowi do natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji. Wierzę, że Rada podziela to podejście - dodał.

RadioZET.pl/PAP - Łukasz Osiński/oprac. AK

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO: