Zamknij

Macron ostro poucza nastolatka: „Mów do mnie Panie Prezydencie” [WIDEO]

Redakcja
20.06.2018 10:22
Macron ostro poucza nastolatka: „Mów do mnie Panie Prezydencie” [WIDEO]
fot. PAP/EPA

Prezydent Francji Emmanuel Macron zganił młodego chłopaka podczas uroczystości 18 czerwca. 40-letni prezydent nie miał widać nastroju na żarty i mocno zaznaczył dystans między sobą a młodym rozmówcą. Wideo krąży po sieci, a niektórzy internauci oskarżają Macrona o „upokorzenie” chłopca. 

Prezydent Macron uczestniczył w wydarzeniu upamiętniającym Charlesa De Gaulle'a. Przy tej okazji witał się ze zgromadzonymi na uroczystości ludźmi. Ściskał ręce z rodakami w forcie Mont-Valérien w zachodnim Paryżu. To tam ponad tysiąc członków francuskiego ruchu oporu zostało straconych przez hitlerowskich okupantów we Francji podczas II wojny światowej. 

Atmosfera była podniosła. Mało przyjemnie zrobiło się, kiedy jeden z chłopców w tłumie zwrócił się do prezydenta „Jak leci Manu?” (Ca va, Manu?). Zaraz potem nastolatek zaczął śpiewać hymn socjalistów. To zdenerwowało Macrona. Zganił chłopca za zbytnie spoufalanie się.

– Nie. Nie nie nie nie nie. Jesteś tu na oficjalnej ceremonii. Powinieneś się zachowywać właściwie – powiedział Macron.  – Powinieneś zwracać się do mnie „Panie Prezydencie” – kontynuował Macron. Odniósł się też do piosenki socjalistów „Międzynarodówka”, którą zaczął nucić chłopiec.

Chłopiec zaczął przepraszać prezydenta, ale ten ciągnął dalej swój wywód. – Możesz zgrywać pajaca, ale dziś chodzi o „Marsyliankę” i „Pieśń partyzantów” – mówił Macron. – Rób rzeczy w odpowiednim porządku. Zdobądź dyplom i naucz się sam siebie utrzymywać, a potem zaczniesz pouczać innych. Potem zaczniesz robić rewolucję – zwrócił się do chłopca.

Nastolatek był wyraźnie zaskoczony i zmieszany. Przeprosił prezydenta i odpowiedział twierdząco. 

Emmanuel Macron odniósł się później do sytuacji na Twitterze. 

„Szacunek to minimum w Republice – szczególnie w dniu 18 czerwca, szczególnie w obecności towarzyszy Wyzwolenia. Ale to nie powstrzymuje cię od luźnej rozmowy – obejrzyj do końca” – pisze prezydent. 

RadioZET.pl/CNN/KM